Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, son 4 yılın verileri üzerinde yapılan araştırmada, Türkiye'nin en sevilen çorbalarına dair istatistikler yayımlandı. En çok tercih edilen çorbaların türü, şehri, mevsimi, eşlikçisi ve fiyat skalasına göre derlenen veriler dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı.

Annesi enkaz altında emzirdi! Masal bebek 56 saat sonra kurtarıldı Annesi enkaz altında emzirdi! Masal bebek 56 saat sonra kurtarıldı

En Uygun Fiyatlı Çorba 

Yemeksepeti'ne üye restoranların 2022 verilerine göre en uygun fiyatlı çorba, 21 TL'lik bir ortalama ile ezogelin oldu. 22 TL ile mercimek çorbası ve 23 TL'lik fiyat ortalamasıyla yayla çorbası ikinci ve üçüncü sıralarda yer aldı.

En Pahalı Çorba 

53 TL'lik fiyat ortalamasıyla en pahalı çorba beyran çorbası oldu. Güneydoğu'da daha çok sipariş edilen beyran çorbasının yanı sıra, 51 TL ile köy tavuğu çorbası ikinci ve 48 TL ile tuzlama çorbası üçüncü sırada yer aldı.

Öte yandan mevsimlere bağlı olarak yaz ve kış aylarında tercih edilen çorbalar arasında farklılıklar da vardı. Yaz aylarında ayran aşı çorbası siparişleri daha fazla olurken, kış aylarında balık çorbası ön plana çıktı.

Ayran aşı çorbası ise son bir yıl içinde 6 kademe birden yükselerek onuncu sıraya yükseldi.

Şampiyon Mercimek Çorbası 

Tüm Türkiye genelinde şehirler incelendiğinde, en sevilen çorbanın mercimek çorbası olduğu ortaya çıktı. İkinci sırada ezogelin, üçte kelle paça, dörtte tavuklu çorba ve beşte de paça çorbası yer aldı.

Tüm şehirlerde en çok satılan ilk beş çorba ise yaygın bilinen çorbalardan oluştu. Ancak bazı şehirlerde arabaşı çorbası, bamya çorbası, beyran çorbası, tirit çorbası gibi yöresel çorbalar da yine dikkat çekti.

En İyi Eşlikçi: Lahmacun 

Öte yandan yine Yemeksepeti verilerine göre, çorba siparişlerinde en çok tercih edilen eşlikçi lahmacun oldu. Lahmacunun yanı sıra adana dürüm, tavuk şiş, kıymalı pide ve pilav diğer en iyi eşlikçiler oldu.

2019'dan Beri Birinci 

Yemeksepeti'nin 2019-2022 yılları arasında mercimek çorbası zirveyi bırakmazken, ezogelin ikinciliği tuttu. Tavuk suyu çorbası ise 2019'dan sonra üçüncülüğünü kelle paçaya bıraktı. Son olarak 4 yıl boyunca da domates çorbası istikrarlı bir şekilde beşinciliği korudu.