Hazine Bakanı Nureddin Nebati, ev almak isteyen vatandaşa sevindirici haber verdi. Konut Kredi faizleri ile alakalı yapılan açıklama da gelire göre kademeli model uygulamasına geçildiğini söyledi. İşte bu açıklama sonrasında konut kredisi faiz oranları ile alakalı detaylar merakla araştırılıyor. Bu kapsamda aylık 11 Bin taksitle ev sahibi olmanın yolu açıldı. 

Özellikle de kamu bankaları ucuz ev kredisi için adeta muslukları açmış bulunmakta iken Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank konuk kredisi oranları merakla araştırılıyor. 

Özellikle de geçtiğimiz seneden bu yana ev fiyatları hiç artmadığı kadar arttı. Neredeyse her ay enflasyona bağlı olarak ev fiyatlarında önüne geçilemez yükselişler mevcut iken, hükümetin verdiği kararlar doğrultusunda milyonlarca evsiz ev sahibi olacak. 

0.69-0.99 olarak açıklanan faiz oranları merak konusu olmaya devam ediyor. Ucuz konut kredisi çekmenin şartları da araştırılıyor. 

Resmi Gazete'de açıklandı

Kamu bankaların gerek faiz oranları gerekse de çekme koşullarının merak edildiği şu dönemde kredi limitleri ve ödeme seçenekleri de merak ediliyor

Ucuz ev kredisi çekme şartları

0,69 konut kredisinde temel şartlar şu şekilde olacak;- İstanbul'un 1'inci bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla'nın 2'nci bölge, bunların dışındaki illerin de 3'üncü bölge olarak tanımlandığı Program kapsamındaki katkılardan ve esnek ödeme uygulamasından 18 yaş ve üzerindeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler yararlanabilecek.

- Bu karar kapsamındaki katkılardan ve esnek ödeme uygulamasından yararlanmak üzere konut finansmanına başvuran kişilerin bankacılık mevzuatı ve uygulama teamülleri kapsamında yeterli ödeme gücüne sahip olması gerekecek, bu değerlendirme bankalarca yapılacak.

- Kendisi, eşi veya 18 yaş altındaki çocuklarının konut tapusu sahipliği bulunanlar, bu karar kapsamındaki katkılardan veya esnek ödeme uygulamasından faydalanamayacak, konut dışında arsa, dükkan gibi herhangi bir gayrimenkul sahipliği olanlar uygulamadan yararlanabilecek.

- Program katkılarından ve esnek ödeme planından yararlanmak için başvuranların, konut finansman başvuru tarihinden itibaren (bu tarih dahil) son 1 yıl içerisinde yurt içinde en az 270 gün sosyal güvenlik primi ödemiş olmaları gerekecek.

Tarım Kredi Market Az Önce Bir Sürpriz Daha Açıkladı! Fiyatlar Kalakaldı Tarım Kredi Market Az Önce Bir Sürpriz Daha Açıkladı! Fiyatlar Kalakaldı

İşte o faiz oranları

  • 2 milyon liraya kadar yüzde 0,69 faiz
  • 2-4 milyon lira arası krediye yüzde 0,79 faiz
  • 4-5 milyon arası krediye yüzde 0,99 oranında faiz uygulanacak.