Asgari ücret, memur ve emekli zammı geçtiğimiz haftalardan netlik kazandı. Milyonlarca çalışanın ve emeklinin maaş zamlarının belli olmasının ardından, kamuda çalışan işçilerinin maaşlarına ne kadar zam yapılacağı ve zam oranının belirlenme süreci pek çok kişi tarafından merak ediliyor. İl özel idareleri, şeker fabrikaları, karayolları, demiryolları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, hastaneler, üniversiteler ve bakanlıkların da içinde yer aldığı kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 binden fazla işçinin maaş zamları için süreç 17 Ocak tarihinde başlayacak.

Kamu İşçileri Maaş Zammı

Kamu işçilerinin 2023-2025 dönemi maaş zamları için görüşmeler yapılacak. Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü kapsamında yarın başlayacak olan süreç için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Bu kapsamda, kamuda çalışan 700 binden fazla işçinin iki yıllık maaş zam oranı süreç sonucunda netlik kazanacak.

Hazırlıklar Sürüyor

Kamu işçilerinin iki yıllık maaş zammının belirleneceği 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü için taraflar hazırlıklarını sürdürüyor. Görüşmeler sonucunda çıkacak neticenin önümüzdeki süreçte kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

O Bankayı Tavsiye Edene 5.000 TL Koşulsuz Verilecek! Başvurular Başladı O Bankayı Tavsiye Edene 5.000 TL Koşulsuz Verilecek! Başvurular Başladı

Memur Zammı Ne Kadar?

Kamu işçilerinin maaşlarına yapılacak zam oranı için heyecanlı bekleyiş devam ederken, geçtiğimiz haftalarda duyurulan maaş zamlarına ilişkin araştırmalar da devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memur ve emekli maaşlarına yüzde 30 oranında zam yapılacağını belirtmişti.

Asgari Ücret Ne Kadar?

Memur, emekli ve kamu işçisinin yanı sıra, milyonlarca çalışan için büyük öneme sahip olan asgari ücret zammı da 2022 yılının son günlerinde belli oldu. 2023 yılı asgari ücret tutarı 8.506 TL olarak açıklandı.

En Düşük Emekli Maaşı 2023

En düşük emekli maaşı da memur ve emekli maaşları ile birlikte netlik kazandı. Geçtiğimiz yıl 3.500 TL olan en düşük emekli maaşı, gerçekleşen artış ile birlikte 5.500 TL seviyesine çıkarıldı.