Ayçiçek Yağı İndirimini Gören 3'er 5'er Alacak! 5 LT Fiyatı Şok Edecek Ayçiçek Yağı İndirimini Gören 3'er 5'er Alacak! 5 LT Fiyatı Şok Edecek

Enflasyon oranları giderek artmaya devam ediyor. Hal böyle olunca da pek çok ürünün fiyatı artıyor. Şubat ayı içinde üretici ve market arasındaki fiyat farkı fazla olan ürünler belli oldu. Konuyla ilgili Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar açıklama yaptı. Enflasyon rakamlarının artması sebebiyle Türkiye genelinde önder veri olarak bilinen İstanbul enflasyonu Şubat ayı rakamları açıklandı. Yapılan açıklama kapsamında İstanbul’da Tüketici Fiyat Endeksinin yıllık olarak %78,62 oranında arttığı gözlemlenirken aylık olarak ise %3,83 olarak arttığı belirlendi.

Fiyatı Yüzde 251 Zamlandı

Şubat ayında markette satılan ürünlerin fiyatlarını incelediğimizde bir önceki aya göre artış olduğu görüldü. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da Şubat ayı içerisinde üretici ve market arasındaki en fazla fiyat farkının %251,6 oranıyla elmada olduğu görüldü. Ayrıca market raflarını incelediğimizde geçen aya göre 41 üründen 31’ine zam yapılırken 10 üründe de indirim yapıldığı görüldü. Bayraktar tarafından yapılan açıklamada:

“Portakal, karnabahar, havuç ve pırasada hasadın sonuna gelindiğinden arzdaki azalmadan kaynaklı fiyat yükselişi oldu. Arz ve talepteki değişim et fiyatlarının yükselmesine neden oldu.” denildi.