Devletten burs desteği açıklandı. Okul öncesi, 1,2,3,4,5,6,7,8. sınıf ve lise öğrencilerine aylık 861 TL burs parası verilecek. Geçtiğimiz günlerde Mahmut Özer'in yaptığı açıklamanın detayları merak ediliyor. Okul öncesi, ilköğretim ve Orta öğretim kurumlarında okuyan öğrencilere yönelik 861 TL yardım detayları sizlerle... 

2023 yılı eğitim döneminin sonuna kadar devam edecek olan öğrencilere burs parasından sadece deprem bölgesinde yaşayan öğrenciler faydalanacak. Bakan Mahmut Özer deprem bölgesindeki öğrencilere verilecek olan burs detaylarını açıkladı. "Depremden etkilenen illerimizdeki anne veya babası ya da vasisi vefat eden okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerimize 2022-2023 eğitim öğretim yılı sonuna kadar burs vereceğiz." dedi. 

Akbank 35.000 TL Şak Diye Ödüyor! 4 Gün İçinde Hesaplarınızda Bekliyor Akbank 35.000 TL Şak Diye Ödüyor! 4 Gün İçinde Hesaplarınızda Bekliyor

Kahramanmaraş merkezli yaşanan yıkıcı deprem sonrasında devlet, bölge halkına desteklerini sürdürürken, son dakika olarak açıklanan devlet burs paralarının 2022-2023 öğretim yılı içerisinde ödeneceği belirlendi. 

Burs alma şartları açıklandı 

  • Anne veya babası ya da vasisi vefat eden okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri faydalanacak
  • Örgün öğretime devam etmek şartıyla 2022-2023 eğitim öğretim yılı sonuna kadar 2684 sayılı Kanun uyarınca ödenen burs miktarı kadar aylık eğitim desteği verilecek.
  • Bu eğitim desteği 2684 sayılı Kanun uyarınca burs alanlara verilmeyecek.

Bursluluk ücreti fiyatları açıklandı

Devletin geçmiş zamanda da var olan bursluluk yardımları senede iki kere belirleniyor. Temmuz ve Ocak aylarında uygulanan zam oranları ile birlikte en son 663 TL olarak ödenmekteydi. Her sene asgari ücrete oranlar zam yapıldığı belirlenen bursluluk ödemeleri kapsamında yeni ödemelerin 861 TL olacağı açıklandı. 

Başvurular ile alakalı henüz net bir açıklama yapılmadı. Ancak en kısa zamanda başvuru detayları ile birlikte ödemelerin yapılacağı açıklandı. Detaylar oluştukça haberimiz güncellenecek

Öte yandan bir çok Vakıfta deprem bölgesindeki öğrencilere yönelik burs açıklaması yaptı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı özellikle de küçük çocukların eğitimine burs vereceklerini açıklarken, Türk Eğitim Vakfı’nın da Afet Bursu için başvuruları başladı. Vakıfların internet sayfasından duyuruları takip edebilirsiniz. 

Türk Eğitim Vakfı başvuruları: https://www.tev.org.tr/deprem-bursu

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği başvuruları https://www.cydd.org.tr/sayfa/burs-basvurusu-katilim-kosullari-33/