Yurt genelinde kar yağışlarının başlamasının ardından valiliklerden kar tatilleri duyurulmaya başlandı. Olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı illerde yarıyıl tatilleri uzatıldı. 

Açıklamalarda kamuda çalışan hamile ve engelli personellerin de yine aynı gün idari izinli sayılacağı bildirildi. Peki, hangi illerde okullar tatil edildi? İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya'da okullar tatil mi? İşte yarıyıl tatili uzatılan iller listesi...

egitimeara

İstanbul 

Vali Ali Yerlikaya'nın az önce yaptığı açıklama kapsamında, yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle yarın okullar tatil edildi. 

Ankara

Ankara Valisi Vasip Şahin yoğun kar yağışının beklenmesi nedeniyle ilkokul, ortaokul, lise ve okul öncesi eğitime 1 gün süreyle ara verildiğini duyurdu. 

Bitlis 

Bitlis ilinde etkili olan kar yağışı nedeniyle tam 302 köy yolu kapandı. Kar kalınlığının 107 cm'yi geçtiği Bitlis'te okullar 1 gün süre ile tatil edildi. 

Çanakkale 

Çanakkale Valiliği de olumsuz hava şartları nedeniyle eğitime 1 gün ara verileceğini duyurdu. Ayrıca hamile ve engelli personeller için de 1 gün idari izin kullandırılacağı açıklandı. 

Muş 

Muş ilinde yaşanan yoğun kar yağışı ve yolların kapanması nedeniyle eğitime toplamda 2 gün süreyle ara verildi. Yapılan açıklamalarda kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı yapıldı. 

kayserikartatil

Bingöl

Olumsuz hava koşullarının derinden hissedildiği Bingöl ilinde de eğitime 2 gün süreyle ara verileceği duyuruldu. Ayrıca engelli ve hamile personellerin de idari izinli sayılacağı bildirildi. 

Hakkari 

Yurdumuzun en güney doğusundaki il Hakkari'de de 1 gün süreyle eğitime ara verildi. Valilikten yapılan açıklamada hamile ve engelli personellerin de 1 gün izinli sayılacağı duyuruldu. 

Malatya 

Malatya ilinde de yine eğitime 1 gün ara verilirken, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile, engelli, kanser, böbrek yetmezliği vb. kronik hastalıkları olan vatandaşlara da yine 1 gün izin verildi.

Şanlıurfa 

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan da diğer illerde olduğu gibi yoğun kar yağışı nedeniyle 1 gün süreyle eğitime ara verildiğini bildirdi. 

Kahramanmaraş 

Kahramanmaraş Valiliği'nden yapılan açıklama kapsamında eğitim ve öğretime 1 gün süreyle ara verildiği duyuruldu. 

ankarakartatil

Tunceli 

Yurdumuzun doğusunda kalan Tunceli ilinde Valilik tarafından yapılan açıklamaya göre 1 gün süreyle eğitime ara verildi. Ayrıca il genelinde devam eden kar yağışının akşam saatlerinde aratacağı da bildirildi. 

Gaziantep ve Adıyaman 

İki ilin valiliği de 6 Şubat 2023 tarihinde eğitim ve öğretime ara verildiğini duyururken; kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personellerin 1 gün idari izinli sayılacaklarını bildirdi. 

Ve Bahar Başlamadan Bitiyor! Kar Esareti Ülkeyi Ele Alıyor Ya Okullar? Ve Bahar Başlamadan Bitiyor! Kar Esareti Ülkeyi Ele Alıyor Ya Okullar?

Sivas

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, 'Sevgili öğrenciler; Sivas genelinde beklenen yoğun kar yağışı nedeniyle 06.02.2023 Pazartesi günü 1 (bir) gün süreyle eğitime ara verilmesine karar verdik. Bereket dolu yağışın ve uzayan tatilin keyfini çıkarın.' diyerek eğitime ara verildiğini bildirdi. 

Diyarbakır 

Yurdumuzun doğusunda kalan Diyarbakır'da da Vali Ali İhsan Su, Twitter üzerinden eğitime 1 gün süreyle ara verildiğini duyurdu. 

Karaman 

Olumsuz hava koşulları nedeniyle Karaman'da da ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin tatili 1 gün süreyle uzatıldı. 

istanbulkartatil

Isparta 

Isparta Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre olumsuz hava koşulları ve yağışların artmasının beklenmesi nedeniyle 1 gün süreyle yarıyıl tatili uzatıldı

Bayburt 

İlkokul ve ortaokul öğrencileri, hamile ve engelli kamu çalışanları için Bayburt ilinde de okulların 1 gün süreyle tatil edildiği bildirildi. 

Giresun 

Karadeniz Bölgesi'ndeki Giresun ilinde 1 günlüğüne tatil edildi. Valilikten yapılan açıklama kapsamında Alucra, Çamoluk, Çanakçı, Dereli, Doğankent, Güce, Şebinkarahisar, Yağlıdere, Bulancak, Eynesil, Görele, Keşap, Piraziz ve Tirebolu ilçelerinde okullar 1 gün tatil olacak. 

Adana Tufanbeyli

Adana Tufanbeyli'den yapılan açıklamada ise 'İlçemizde gerçekleşen yoğun kar yağışı sebebiyle öğrenci ve öğretmenlerimizin olumsuz bir durumla karşılaşmamaları amacıyla 6 Şubat Pazartesi günü eğitim ve öğretime 1 gün ara verilmiştir.' ifadeleri kullanıldı.

kartatili

Kayseri

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, yarın okulların tatil olduğunu 'Tüm öğrencilerimizin bu kar tatilini kitap okuyarak ve kar topu oynayarak geçirmelerini istiyoruz' sözleriyle duyurdu. 

Nevşehir 

Engelli ve hamile kamu çalışanları ile il genelindeki ilkokul ve ortaokullarda eğitime 1 gün süreyle ara verildi.