Devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşa yardımlar tam sürat devam ediyor. Sosyal destek hizmeti adı altında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen ailelere her ay çeşitli destekler mevcut. Devlet tarafından ödenen destekler konusunda gün gün yeni gelişmeler yaşanırken, son olarak PTT'ye gerek kalmadan artık başvuruların E-Devlet üzerinden yapılabileceği açıklanan yardımlar hangileri?

Doğal gaz ve elektrik tüketim yardımları sonbahar mevsimi başı itibari ile başvuruya açılmıştı. Ancak PTT'ye gitme yolu ile başvurular sadece sağlanabilmekteydi. Yüz yüze başvuru sayesinde gerçekleştirilen bu ödemeler için vatandaş çekinceli davranmaktaydı. Öyle ki devlet bu konuya da el atarak başvuruların artık sadece PTT üzerinden değil E-Devlet üzerinden de yapılabileceği kuralını onayladı. 

Sadece PTT üzerinden olmayacak

Geçtiğimiz güne kadar fatura yardımı alan vatandaş, faturasını PTT'ye götürüp işlemlerini tamamlayabilmekteydi ya da kurum ödemeleri için de PTT yolu açıktı. Şimdi yeni yeni oluşturulan sisteme göre artık PTT'ye gitmeden bu işlerinizi kolaylıkla halledebilecek ve PTT'den yatan yardım parasını da E-Devlet aracılığı ile hesabınıza aktarabileceksiniz. 

Doğalgaz yardımı, yakacak yardımı, elektrik yardımı, öğrenci yardımı, dul yardımı... günümüzde devlet destekli 40'tan fazla yardım başvurusu mümkün iken gerekli şartları taşımanız durumunda devlet her an yanınızda yer alıyor. 

Yardımlar için başvuru şartı var

Aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığı tarafından oluşturulan bu yardımlardan faydalanmak için ise sadece bir başvuru gerekliliği mevcut. Kimi yardım başvuruları PTT üzerinden yapılmakta iken kimileri de E-Devlet üzerinden oturulan yerden yapılıyordu. Son açıklamaya göre artık hesabınızda yatan parayı da artık E-Devlet üzerinden hesabınıza devredebileceksiniz. 

Artık E-Devlet yetecek

PTT'ye gidilip çekilebilen başvuru paraları artık E-Devlet üzerinden hesabınıza aktarılabilecek. Doğal gaz ve elektrik tüketim destekleri için fatura ile PTT'ye gitme şartı mevcut iken artık tarihe karışan uygulama sonrasında işlerinizi E-Devlet üzerinden halledebileceksiniz. 

PTT üzerinden yapılan doğal gaz ve elektrik tüketim destekleri ile sosyal yardım ödemelerini artık E-Devlet hesabınız üzerinden takip edebilecek, kendi hesabınıza da bu yolla aktarabileceksiniz. 

İşlemler çevrimiçi olarak yapılacak

PTT üzerinden yapılan kurum ödemeleri ile birlikte fatura ödemeleri için fatura bilgisi gibi detaylar mevcut iken gerek parayı hesaba alma işlemleri gerekse de fatura ibrazı artık E-Devlet üzerinden yapılabilecek. 

Artık E-Devlet üzerinden paranızı hesabınıza aktarabileceğiniz gibi diğer taraftan da gelen yardım parası ile fatura ödeme işlemlerinizi tamamlayabileceksiniz. 

2023'te yardımlara dev zam

Hayat şartlarının zorlaşması, enflasyonun artması gibi sebepler vatandaşın yaşam kalitesini düşürürken, yardımlara da el atan devlet, yaptığı her yardım da dev zam oranını açıkladı. 

65 yaş aylığı 1.536,70 1.920,88

Evde bakım desteği 3.336,00 4.170,00

Kronik hastalık yardımı 3.336,00 4.170,00

Engelli yakını aylığı 1.226,69 1.533,36

Engelli aylığı

- % 40-69 arası 1.226,69 1.533,36

PTT'den Her Ay 1.250 TL Çekeceksiniz! Başvuru için Son Günler PTT'den Her Ay 1.250 TL Çekeceksiniz! Başvuru için Son Günler

- % 70 ve üstü 1.840,04 2.300,05

Sosyal ve Ekonomik Destek

- Çocuk (Okul öncesi) 1.584,61 1.980,76

- Çocuk (İlköğretim) 2.376,92 2.971,15

- Çocuk (Ortaöğretim) 2.535,38 3.169,23

- Çocuk (Ort. çağında okumayan) 1.584,61 1.980,76

- Çocuk (Yükseköğretim) 2.852,31 3.565,39

- Kuruluş bakımından ayrılan gençler 1.267,69 1.584,61

E-devlet üzerinden PTT çevrimiçi hizmetlere gireceksiniz

E-Devlet üzerinden PTT AŞ çevrimiçi hizmetlere girerek bu yardım hizmetlerinizi 2 yol ile tamamlayabilirsiniz. E-devlet hesabınıza girerek arama kısmına PTT yazarak gerekli kısma yönlendirilebilirsiniz. 

Diğer bir yol ile de kurumlar sekmesinde PTT AŞ kısmına gelerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. PTT uygulamasının giriş ekranında bulunan "Sosyal Yardım Ödemeleri" butonu ile de işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. 

Elektrik ve Doğalgaz Tüketim Desteği detayları

Elektrik destekleri "Elektrik Yardımı ile Fatura Ödeme" araması ile yapıla biliniyor. Sisteme giriş yapılması akabinde hak sahipleri yatan yardım parasını gördükten sonra mesken ödemelerini tamamlayabiliyor. Fatura öde butonu seçilmesi sonrasında "Abone No" detayları ile gerekli işlemlerinizi yapabilirsiniz. 

Hepsini karşılamazsa kartla ödenecek

Yardım tutarının elektrik faturasını karşılayamadığı durumlarda hak sahibi ek ödeme yapmakta ve bu işlemi de kredi kartı ve hesap kartı ile sağlamakta.  Yapılan işlemlerin geri dönüşü mümkün değil iken ödemelerinizi dikkatli yapmanızı tavsiye ederiz. 

Belirli aralıklarla mevcut

Yardım ödemeleri belirli aralıklarla yapılıyor. Kimi ödemeler sadece 1 kere olurken, kimileri kış boyu, her ay ya da ömür boyu yapılabiliyor. Mesken tipi tarifelerde kullanılabilecek olan yardımlar "doğal gaz tüketim desteği ile fatura ödemeleri" için de aynı yol kullanılarak sağlanabilecek.