Devletin dar gelirli vatandaşlar için başlattığı yardımlar arasında yer alan evde bakım yardımı konusunda bakan Yanık'ın son dakika açıklamaları mevcut. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklama ile evde bakım maaşları Mart ayı ödemelerinin yattığı açıklandı. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakıma muhtaç bireyler için yapılan yardım ödemeleri konusunda açıklama yaptı. 

Akbank 35.000 TL Şak Diye Ödüyor! 4 Gün İçinde Hesaplarınızda Bekliyor Akbank 35.000 TL Şak Diye Ödüyor! 4 Gün İçinde Hesaplarınızda Bekliyor

Ağır engelli ve ailelerine ödenen evde bakım maaşı ile alakalı olarak sağlanan ekonomik desteğin Mart Ayında toplam 2 milyar 417 milyon lira olduğu açıklaması yapıldı. 

2006 senesinde yardımın başladığını açıklayan Bakan Derya Yanık, evde ağır engelli bireyin bulunması sebebiyle, bağımlı olan ve bakmak adına çalışamayan hanelere özel ödenen evde bakımı maaşından milyonlarca kişinin faydalandığını belirtti. 

Ocak-Temmuz dönemi zamları ile alakalı 3.336 TL olan evde bakım maaşı ödemelerinin 4.336 TL'ye çıkarıldığını açıklayan Yanık; "Bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 2 milyar 417 milyon lira Evde Bakım Yardımı'nı hesaplara yatırmaya başladık. Bu ay 564 bin vatandaşımız Evde Bakım Yardımı'ndan yararlanıyor. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim. Bakanlık olarak engelli bireylerin eğitim, sağlık, güvenlik, istihdam gibi temel haklarına tam olarak ulaşmaları için hak temelli bir bakış açısıyla politikalar geliştirmeye devam edeceğiz." dedi

Evde bakım maaşı illere göre farklılık göstermekte iken her ayın 15-30'u arasında ödenmektedir. Yıkıcı deprem sonrasında ödemelerin erkene alındığı biliniyor. 

Evde Bakım Maaşı Başvuru şartları

  •  Bu maaşı alabilmek için istenen şartların en önemlisi ve en çok aranılan şart gelir kriteri şartıdır. 2021 yılı için 4 kişilik ailenin Evde Bakım Yardımı alabilmesi için gelirleri toplamda 6818 TL olmalıdır. Bir kişinin dikkate alınacak gelir kriteri ise 1706,67 TLdir. Bu gelir kriteri asgari ücret ile belirlenmektedir. 
  •  Engelli oranına bakılmaksızın, 18 yaşının altındaki çocuklar için Engelli Sağlık Raporunda 'özel koşul ya da çok özel koşul gerektirir' ibaresi yer alıyorsa, engelli yakını Evde Bakım Yardımından faydalanabilir. 18 yaşının üstündekiler içinse, raporda 'tam bağımlı' ifadesi yer alıyorsa, yine engelli yakın yardımdan faydalanabilir.