Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık devlet yardımları ile alakalı son dakika zam haberini duyurdu. Ocak ayında asgari ücrete yapılan zam sonrasında bütün yardımlara da asgari ücret tutarında yardım yapılmışken, Türkiye Aile Destek paketi kapsamında da birçok zam mevcut. Peki merakla takip edilen ve başvuruların tamamlanması için şartların araştırıldığı yardım ve zamları detayları neler? Hangi yardım ödemesi ne kadar oldu? İşte detaylar

Yeni yılın ilk günlerinde Aile Bakanı Derya Yanık, tüm yardım alan vatandaşları heyecanlandıran açıklamayı yaptı. Asgari ücrete yapılan zam oranı ile eş şekilde artış yapılan zamlar ile alakalı "Sosyal yardım programlarımızın aylık ödemelerini artışlı bir şekilde hak sahiplerimizin hesaplarına yatıracağız" açıklaması sonrasında yeni destek ödemeleri zamları merak edildi.  Peki merakla ödenmesi beklenen sosyal destek ödemeleri ve zamlı halleri sizlerle. 

Yardım sayısı artacak

Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlet olma özelliğini dar gelirli vatandaşa yaptığı yardımlar ile sağlarken, bakanlık genelinde 40 ve üzerinde kalem yardım ödemesi yapılmakta. 

İslam Memiş Bu Sefer Çok Net Uyardı! Altın Fiyatları Al Satçıları Sevindirecek İslam Memiş Bu Sefer Çok Net Uyardı! Altın Fiyatları Al Satçıları Sevindirecek

2022 yılına istinaden 2023 senesinde tüm yardımlarda tüm eksikliklerini giderildiğinden bahseden Yanık, yeni kalem yardımlarında oluşturulacağı müjdesini verdi. 

SED yardımları devam ediyor

EN çok ödemesi yapılan yardımlar arasında yer aşan SED yardımları hakkında Bakan Yanık; "SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarı ortalama 2.337 TL'den 3.038 TL'ye yükseldi. Ayrıca koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalaması 3.644 TL'den 4.853 TL'ye çıkarıldı" dedi. 

Engelli aylığının 1.226 TL'den 1.594 TL'ye çıkarıldığı açıklaması da zamlı ödeme kapsamında yer aldı. 65 yaş aylığından on binlerce vatandaş faydalanmakta iken zamlar konusunda Bakan Yanık "Diğer yandan yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşların aylığı 1.226 TL'den 1.594 TL'ye, yüzde 70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşların aylığı da 1.840 TL'den 2.392 TL'ye yükseldi" dedi.

2023 senesinde Ocak ayında zamlanan diğer bir yardım da evde bakım maaşı olurken, Ocak ve Temmuz 2023 aralığında Evde Bakım Yardımı'nın 3.336 TL'den 4.336 TL'ye çıkarıldığı belirtildi. 

Yapılan yardımlardan geriye kalan ve bir yıl boyunca milyarlarca lira ödeme yapıldığını açıklayan Yanık; Ocak ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal hizmet modelleri kapsamındaki yaşlı aylığı 1.997 TL'ye, %40-69 arası engelli aylığı 1.594 TL'ye, %70 ve üzeri engelli aylığı 2.392 TL'ye, Evde Bakım Yardımı 4.336 TL'ye ve Sosyal Ekonomik Destek de 3.038 TL'ye yükseldi. Yapılan yeni düzenleme sonrasında sosyal yardım programlarımızın aylık ödemelerini artışlı bir şekilde hak sahiplerimizin hesaplarına yatıracağız." dedi