İlkokul, Ortaokul ve Liselerde eğitim gören 19 milyon öğrencinin, yarın çalacak son ders zili ile yarıyıl tatili başlayacak. İki hafta sürecek yarıyıl tatiline girecek olan 19 milyon öğrenci ve velileri karne heyecanı sardı. Uzmanlar, karnelerde düşük notlarla karşılaşma ihtimallerine karşı velilere bazı uyarılarda bulundu.

Uzmanlar, karnelerde yer alan düşük notlara odaklanmanın, başka öğrencilerle kıyaslamanın veya ceza olarak yarıyıl tatili boyunca ders çalıştırmanın, öğrenciler üzerinde negatif etkiler yaratacağının altını çizdi.

7-7

Uzmanlar, veliler tarafından, çocuklarının yarıyıl tatilinde dinlenme, eğlenme, oyun oynama, doğada arkadaşları veya aileleri ile vakit geçirme, kitap okuma, kültürel ve sportif aktivitelerde bulunma gibi faaliyetlerinin desteklenmesi gerektiğini, ancak bu şekilde öğrencilerin yeniden eğitim temposuna motive edilebileceğini belirtti.

“Çocuklarınızı Kimseyle Kıyaslamayın”

Yarıyıl tatiline girecek olan ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim gören öğrencilerin yarın karne alacağı bilgisinin akabinde, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Emine Ergün velilere uyarılarda bulundu. Karnelerinde düşük notlar olan çocukların, ablaları, abileri, kardeşleri veya arkadaşları ile kıyaslanmasının, çocuklarda travmalar meydana getireceğini belirtti.

Yalnızca öğrencilerin değil, bir başkalarıyla kıyaslanan tüm bireylerin genel motivasyonlarının düşeceğini vurgulayan Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Emine Ergün, düşük karne notlarından ötürü kıyasa sokulan öğrencilerin motivasyonlarının düşeceğine, öfke nöbetlerine gireceklerine ve artık hiç bir şey için çaba göstermemeyi tercih edebileceklerini belirtti.

“Öğrencilere Sürekli Test Çözdürmeyin”

Aylarca okula gidip eğitim gören çocukların yarıyıl tatilinde ders çalışmaya zorlanmaması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, karnesinde düşük notlar olan çocukların tatilde ceza olarak ders çalışmaya zorlanmalarının, çocukların psikolojileri için doğru olmadığını belirtti.

İstanbul Valisinden Kar Uyarısı: Deyim Yerindeyse Çığ Düşecek! İstanbul Valisinden Kar Uyarısı: Deyim Yerindeyse Çığ Düşecek!

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Emine Ergün, çocukların, dinlenip tatil yapmaları gereken zamanda ders çalışmaya zorlanmamaları gerektiğini belirterek, bu tavra maruz kalan öğrencilerin daha da başarısız olacaklarının altını çizdi. Ergün, velilerin başarılı olma yolunda çocuklarına yarattıkları baskının yersiz olduğunu ve başarının bu şekilde kazandırılamayacağını,  çocukların bu tatilde dinlenmeye ve eğlenmeye de ihtiyaçlarının olduğunu vurguladı.

''Bir plan yapılmalı'' diyen Ergün, ''Bu plana göre hareket edilmeli. İlk bikaç gün rahat bırakalım.'' diye konuştu.