Milyonlarca kişinin heyecanla beklediği ve deprem nedeniyle görüşmeleri ertelenen EYT gece yarısı kabul edildi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi gece saatlerinde TBMM genel kurulunda yapılan oylama sonucunda yasalaştı. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren EYT yasası ile ilgili prim gün sayısı ve çalışma süre şartlarından netleşti. Peki EYT'de ilk maaş ne zaman yatacak? EYT'lilerin maaşları ne kadar olacak?

EYT Gece Yarısı Meclisten Geçti

8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olan milyonlarca kişiyi ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin kanun teklifi deprem nedeniyle ertelenmişti. Dün Gece saatlerinde EYT yasası TBMM genel kurulunda görüşüldü. EYT düzenlemesi 395 oy ile meclisten geçti. Böylece düzenleme yasalaşmış oldu. Devletin EYT için ayırdığı bütçede açıklandı. 194.4 milyar TL bütçe ayrılan EYT'de ilk maaşların ne zaman yatacağı da merak konusu oldu.

EYT'de İlk Maaş Ne Zaman Ödenecek?

Uzun yıllardan beri EYT yasasının çıkmasını bekleyen milyonlarca kişi dün akşam sevinç çığlıkları attı. TBMM genel kurulunda Gece saatlerinde görüşülen EYT kabul edildi ve yasalaştı. Şimdi ise EYT'lilerin gözü kulağı ilk maaşlarda. EYT’de başvuruların Mart ayında kabul edileceği öğrenildi. Yani ilk maaş ödemeleri ise nisan ayında yapılacak.

PTT Personel Alımı 2023 Ne Zaman Yapılacak? İşte Başvuru Tarihleri PTT Personel Alımı 2023 Ne Zaman Yapılacak? İşte Başvuru Tarihleri

EYT'lilerin Maaşları Ne Kadar Olacak?

Merakla beklemen diğer bir konu ise EYT'lilerin maaşları ne kadar olacak? EYT'lilerin 5811 ile 12.389 TL arasında değişen maaş almaları bekleniyor. EYT'de ortalama maaşlar ise 8733 TL olacağı konuşuluyor.

Resmi Gazetede Yayınlandıktan Sonra Yürürlüğe Girecek

EYT'de bundan sonraki sürecin işleyişi de belli oldu. Mecliste kabul edilen düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sunulacak. Erdoğan'ın onayı sonrasında karar resmi gazetede yayınlanacak. Bu aşamaların da hızlı olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Çünkü EYT düzenlemesi Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem nedeniyle ertelenmişti. Aslında Mart ayında maaş almayı bekleyen EYT'lilerin ödemeleri 1 ay sonraya sarkmıştı. O sebeple hem resmi gazetede yayınlanma aşamalarının hem de başvuru aşamalarının hızlı bir şekilde tamamlanması bekleniyor.

Eyt'liler Promosyon Ve İkramiye Alacak Mı?

Yaklaşan Ramazan bayramı öncesi emekli promosyon ödemeleri de gündemde. merak edilen sorulardan biri de EYT'liler promosyon ve ikramiye alacak mı sorusunun yanıtı oldu. Ramazan bayramın nisan ayında kutlanacak ve Bayram öncesinde emeklilik hakkını elde eden EYT'liler de bayram ikramiyesi alma şansına sahip olacak. Diğer yandan tüm emeklileri olduğu gibi EYT'lilere de banka promosyonu ödemesi yapılacak.