Kuzey Amerika’da ağır kış koşullarından 60 kişinin yaşamını yitirmesinden ardından Avrupa’da ılıman bir hava hakim. Yeni yılın başında birçok ülke kış sıcaklıklarında rekorlar kırdı, Hollanda, Lihtenştayn, Litvanya, Letonya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Danimarka ve Beyaz Rusya'da sıcaklıklar tarihin en yüksek seviyelerine ulaştı.Pazar günü Varşova,18.9C Bilbao ise 25.1C ile ortalamanın 10C üzerinde seyretti. 

Sıcak Havalar Alpleri Bile Etkiledi

1 Ocak'ta Varşova'da kaydedilen sıcaklık, bir önceki en yüksek sıcaklıktan 4C daha yüksekken, Belarus'un rekoru, bir önceki rekorun yaklaşık 4,5C üzerinde seyrederek 16,4C oldu. İspanya, Bilbao'daki Yeni Yıl sıcaklıkları neredeyse Temmuz ayı ortalamasıyla eşit. İsviçre'de sıcaklıklar 20C'ye ulaştı ve sıcak hava Alpler'de kar sıkıntısı çeken kayak merkezlerini etkiledi.

  • Sıcak havalar, kiraz çiçeklerinin Polonya'nın Szczecin şehrinde erken açmasına neden oldu.
  • Sadece birkaç gün önce İngiltere, İrlanda, Fransa ve İspanya 2022'yi en sıcak yıl ilan ettiler.
  • İngiltere’de Aralık hariç her ay ortalamadan daha sıcaktı.

Rekorlar her zaman kırılır, ancak farkın '1' derecenin üzerinde olması olağandışıdır.

İskandinavya Bildiğimiz Gibi

Yine de Avrupa'da hava tamamen sıcak değil, İskandinavya'nın bazı bölgelerinde soğuk hava ve kar bekleniyor. Moskova'nın hafta sonu -20C'ye düşmesi bekleniyor.

Küresel Isınma

İnsan kaynaklı iklim değişikliği sebebiyle sıcak hava dalgaları daha sık, daha yoğun ve daha uzun süreli hale geldi. Bununla birlikte, bunun gibi kış olayları, çok sayıda ölümle sonuçlanabilecek yaz sıcak hava dalgalarını tetikleyebilir.

YSK Yeni Başkanı Ahmet Yener Kimdir? Kaç Yaşında ve Eğitim Durumu Ne? YSK Yeni Başkanı Ahmet Yener Kimdir? Kaç Yaşında ve Eğitim Durumu Ne?

Sanayi çağı başladığından bu yana dünya yaklaşık 1,1 derece ısındı ve dünyanın dört bir yanındaki hükümetler emisyonlarda ciddi kesintiler yapmadıkça sıcaklıklar yükselmeye devam edecek.