Kamu bankalarından Vakıfbank, TOKİ'ye rakip olacağı bir duyuru yaptı. Konut fiyatlarının fütursuzca arttığı bugünlerde ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için yeni bir ev almak artık hayal oldu. 

Enflasyonun arttığı ve alım gücünün düştüğü bu süreçte alt gelir grubu daha çok etkilenirken, TOKİ, 250 bin sosyal konut projesiyle büyük bir fırsat sunmuştu. Ancak söz konusu projeye başvuru sayısı 8 milyonu aştığından çoğı vatandaş bu fırsattan yararlanamamıştı. 

vakifbankkredi-1

Emekli 6,175 TL, Memur 12,778 TL! İşte Zamlı Maaş Açıklaması Emekli 6,175 TL, Memur 12,778 TL! İşte Zamlı Maaş Açıklaması

Bunun üzerine harekete geçen bankalar ise vatandaşların derdine çare oldu. Vakıfbank, sattığı uygun fiyatlı gayrimenkullerle bankadan ev almak isteyenlere büyük bir avantajı da beraberinde sundu. 

Peki Vakıfbank'ın uygun fiyatlı konutları ne kadar? Alım şartları neler? Taksitler, faiz oranı ve vade süresi ne kadar? İşte merak edilen tüm detaylar... 

Vakıfbank Mart 2023 Konut İlanlarını Yayımladı! 

konutkredi-1

Uygun fiyatlı gayrimenkul satışlarıyla Vakıfbank, ev sahibi olmak isteyenler için avantajlarını da sıraladı. Mart ayına hızlı bir giriş yapan banka, satılık gayrimenkul kategorisinde yeni duyurularını yayımladı. 81 il genelinde arsa, konut, iş yeri, dükkan ya da depo gibi çok sayıda taşınmaz satışa sunuldu.

Yayımlanan ilanlar kapsamında Vakıfbank'ın satılık ucuz ev ve arsalar için talep edilen satış fiyatları, ev ve arsaların boyutlarına göre belirlendi. Üstelik alım yapılacak olan evlerde konut kredisi desteği verileceği de bildirildi. 

vakifbankkonut

Vakıfbank Satılık Konutlar 

Vakıfbank'ın satılık konutları, ihale sistemiyle alıcı buluyor. Yani, evler için bir süre açık artırma yapılıyor. Vakıfbank ise bu noktada cüzi bir miktarı açılış fiyatı olarak belirliyor. 

Aşağıdaki örnek satılık evlere bakacak olursak, evlerin başlangıç bedeli 150 bin TL. Bu fiyat da ne yazık ki artık piyasada olamayacak kadar düşük bir fiyat. Yani ucuz evin adresi artık TOKİ değil Vakıfbank! 

436 Metrekare Ev 240 Bin TL! 

Vakıfbank'ın satılık konutları arasında şüphesiz en dikkat çeken ilan 436 metrekarelik ev ilanı oldu. Erzurum ilinde yer alan ilanda evin büyüklüğü en dikkat çeken detay olurken, fiyatı piyasaya kıyasla sudan ucuz oldu. İşte söz konusu ilan:

Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranı Ne Kadar?

Vakıfbank'ın yaptığı düzenleme kapsamında bankadan satılık ev almak isteyenlere ayrıca konut kredisi de verilecek. Kampanya dahilinde Vakıfbank, konut kredisi için faiz oranını %1.29'da sabitledi. Üstelik, ev satın alacaklar için teminat bedellerini de düşürdü. Örneğin, yukarıdaki müstakil ev için teminat bedeli sadece 40 bin TL. Ancak başka ilanlarda teminat bedeli tabi ki de değişiklik gösteriyor. 

vakifbankkonutkredi

Vakıfbank Örnek Konut Kredisi Hesaplaması

Eğer Vakıfbank'ın konut kredisinde örnek bir hesaplama yapacak olursak, Erzurum'daki müstakil evi alacaklar 40 bin TL peşinatı verdikten sonra kalan 200 bin TL için kredi çekebilecekler. Söz konusu kredi için ise Vakıfbank 120 ay vade süresi tanıyacak. 

Söz konusu 200 bin TL'lik kredide uygulanacak olan faiz oranı %1.29 olurken, aylık ödenecek olan taksit tutarı ise 3 bin 285 TL olacak. Yani, kira öder gibi ev sahibi olma imkanını artık TOKİ değil, Vakıfbank sağlayacak!