Tarım ve Orman Bakanlığı Çiğ Süt desteği ile alakalı son dakika açıklama yaptı. Üreticileri mutlu eden bu açıklama sonrasında tüketicinin aklında bir soru... Süt fiyatları düşecek mi?

Tarım ve Orman Bakanlığı milyonlarca üreticinin beklediği o haberin detaylarını nihayetinde açıkladı. Süt ve süt ürünlerinde kısa zamanda yüzde elli üzerinde zam yapılması hem tüketiciyi hem üreticiyi zora sokmuştu. Tüketici giderlerin fazla olmasında şikayetçi, tüketici ise bu sebeple süt ürünlerinin fiyatının fazla olmasından şikayetçi idi. BU kapsamda devreye giren süt desteğine ilişkin açıklama uzun zamandır beklenmekteydi. 

Çiğ süt üreticilerinin destekleme projesi adı altında beklenen karar nihayetinde devreye girdi. Resmi Gazete'de Çiğ Süt Üreticilerine destek konusunda açıklama yapıldı. 

2023-2024 Yıllarında Yapılacak Çiğ Süt Desteği ve Süt Piyasasının Düzenlenmesine İlişkin Karar Resmi Gazete'de onaylandığı açıklandı. Yapılacak olan destek kapsamında üreticilerin önü açılırken, konu ile alakalı süt ve süt ürünlerinde düşüş olabileceği de iddia edildi.

Konuya ilişkin açıklama Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklandı. Yapılan açıklama şu şekilde;

"Bu kapsamda, hazırlanan ödeme icmalleri esas alınarak; inek, manda, koyun ve keçi sütüne, Bakanlığın belirleyeceği dönemler, kriterler ve birim fiyatlar üzerinden destekleme ödemesi yapılacak.

Çiğ süt desteklemesi, ürettiği çiğ sütü, süt işleme tesislerine, fatura/e-fatura/e-arşiv fatura/müstahsil makbuzu/e-müstahsil makbuzu karşılığında kendisi, üretici veya yetiştirici örgütü veya bunların yüzde 50'nin üzerinde paya sahip oldukları ortaklıkları vasıtasıyla satan ve Bakanlık Süt Kayıt Sistemi (BSKS) veri tabanına aylık olarak kaydettiren bir üretici-yetiştirici örgütüne üye olan yetiştiricilere yapılacak.

Üretmiş olduğu çiğ sütü, süt piyasasının düzenlenmesi uygulaması kapsamında, üretici örgütleri aracılığıyla süt ürününe çevirterek Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğüne satan üreticiler de desteklemeden yararlanacak.

Emekliye Seçim Zammı! Yüzde 36 Zammı Erdoğan Onayladı Emekliye Seçim Zammı! Yüzde 36 Zammı Erdoğan Onayladı

Çiğ süt desteklemesinden yararlanacakların işletmesi ve sütün elde edildiği hayvanların TÜRKVET'e kayıtlı olması gerekecek.

Süt soğutma tankları, süt toplama merkezleri ve süt dolum tesislerinin yürürlükteki mevzuat hükümlerine uygunluğu kontrol edilecek.Çiğ süt desteğinde, üretici-yetiştirici örgütlerine verilen yetki, görev ve sorumlulukları zamanında yerine getirmeyerek yetiştiricinin mağduriyetine sebep olan üretici-yetiştirici örgütleri mağduriyetin giderilmesinden sorumlu olacak."