Yüksek gelen faturalar sebebiyle vatandaş ekonomik yönden oldukça zorluk çekmektedir. Özellikle devlet tarafından doğalgaz ve elektrik desteği verilmesinin ardından herkes desteklerle ilgili araştırma yapmaya başladı.

Devlet tarafından verilen destek paketlerinde kapsam oldukça genişletildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yardımlar arasında yer alan fatura yardımına başvurular e-devlet üzerinden yapılmaktadır. PTT tarafından verilen sosyal yardımların duyuru işlemi yapılırken artış gösteren fatura fiyatlarıyla birlikte doğalgaz ve elektrik desteğinin de verildiği belirlendi. Vatandaşlara yapılan yardım kampanyasıyla ilgili başvuru ekranı açıldı.

PTT Tarafından 2750 TL Veriliyor

PTT Personel Alımı 2023 Ne Zaman Yapılacak? İşte Başvuru Tarihleri PTT Personel Alımı 2023 Ne Zaman Yapılacak? İşte Başvuru Tarihleri

PTT tarafından verilen sosyal yardımlarla ilgili duyuru yapıldı. Giderek artan fatura maliyetleriyle birlikte doğalgaz ve elektrik desteğinin geldiği de belirlendi. Vatandaşlara verilen yardımla ilgili detaylar belli oldu. E-Devlet üzerinden başvurusu yapılacak olan doğalgaz ve elektrik desteğine başvuru yaparken sosyal yardım başvuru hizmeti kısmına tıklamanız gerekiyor. Bu kısımdan size sunulan formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalı ve daha sonrasında başvurunuz kabul edilirse ödemeler PTT üzerinden alınacaktır. Eğer kartınız var ise yardım parası hesabınıza otomatik olarak yatırılacak olmakla beraber ödemeler her ayın belirli bir günü yatırılacaktır. Elektrik tüketim desteği en yüksek 216 TL’ye çıkarılmışken, doğalgaz desteği ise 900 TL ile 2500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından elektrik tüketim desteği ile ilgili:

“Programa başvurusu kabul edilen ancak Elektrik Tüketim Desteği (ETD) alamayan hanelere ETD sağlanmasına dair tüm çalışmalarımızı tamamladık. Bu doğrultuda 1-2 kişilik hanelere 75 kilovatsaat karşılığı elektrik tüketim desteği (108 TL), 3 kişilik hanelere 100 kilovatsaat karşılığı elektrik tüketim desteği (144 TL), 4 kişilik hanelere 125 kilovatsaat karşılığı elektrik tüketim desteği (180 TL) ve 5 ve üzeri nüfusa sahip hanelere 150 kilovatsaat karşılığı elektrik tüketim desteği (216 TL) sağlayacağız” denildi.

Derya Yanık tarafından doğalgaz yardımıyla ilgili ise:

“2022 yılı kış dönemi için destek tutarlarımızı artırdık. Hak sahibi vatandaşlarımıza yönelik yıllık 415 lira ile 1150 lira arasında ilden ile değişkenlik gösteren yardım tutarımızı 900 lira ile 2500 lira arasında olacak şekilde artırdık” denildi.