İŞKUR İşçi Alımları 2023 yılı itibari ile araştırılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı'nda 6 bin boş pozisyon bulunduğu açıklanması sonrasında gözler, Tarım ve Orman Bakanlığı personel alımına çevriliyor. İŞKUR başvuruları ile hangi pozisyonların açık olduğu araştırılırken, Bakanlığa bağlı DSİ'de çalışmak üzere 1273 sözleşmeli personel alımı yapılacak.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi 2023 yılı personel alma müjdesini paylaştı. Yeni yılın ilk günlerinde Tarım ve Orman Bakanlığı'nda 6 bin personel eksiği olduğunu açıklayan Bakan Kirişçi, iş bulmak adına İŞKUR'a başvuru yapan vatandaşı heyecanlandırdı.  1273 DSİ personel alımının da bu listede yer aldığı açıklanması sonrasında, arama motorlarında Tarım ve Orman Bakanlığı 6 bin Personel alımı ve DSİ 1273 personel alımı detayları araştırıldı. 

Tarım Bakanlığı bünyesinde çalıştırılmak üzere 6 bin personel alımı ile alakalı detaylar açıklandı. İşte tam da bu kapsamda 6 bin personel alımı başvuru şartları ve açılan kontenjanlar araştırılması yapılıyor.  İşte Tarım ve Orman Bakanlığı 6 bin personel alımı, DSİ 1273 personel alımı detayları. 

Tarım ve Orman Bakanlığı hangi pozisyonlarda personel alacak?

2023 yılı için Tarım ve Orman Bakanlığı'nın personel ihtiyacı sayısının 6 bin olduğu açıklandı. Bu açıklama üzerine hangi pozisyonlarda personel alımı yapılacağı da soruldu.  2023 Tarım ve Orman Bakanlığı personel kadrosunun şu şekilde paylaşılacağı belirtildi.  Kirişçi yaptığı açıklama da "Tarım ve Orman Bakanlığımız bünyesinde 6 bine yakın yeni personel istihdam edeceğiz." dedi.

DSİ bünyesinde 1273 personel alınacak

Kirişçi'nin heyecanlandıran açıklaması ''DSİ bünyesinde görevlendirilmek üzere çeşitli branşlarda 1273 sözleşmeli personel alacağız" sözleri ile devam ederken, DSİ personel alımı detaylarında hangi birimlerde personel arandığı da soruldu.

Alım yapılacak kadrolar ile alakalı ''Söz konusu personelin 296'sı inşaat mühendisi, 222'si destek personeli, 221'i büro personeli, 104'ü makine mühendisi, 89'u harita mühendisi, 79'u ziraat mühendisi, 74'ü jeoloji mühendisi, 33'ü meteoroloji mühendisi, 30'u koruma ve güvenlik görevlisi, 19'u çevre mühendisi, 19'u elektrik mühendisi, 15'i maden mühendisi, 15'i orman mühendisi, 14'ü elektrik-elektronik mühendisi, 11'i jeofizik mühendisi, 11'i bilgisayar mühendisi, 10'u biyosistem mühendisi, 8'i kimya mühendisi ve 3'ü metalurji mühendisi olarak istihdam edilecek.'' sözlerine yer verildi. 

DSİ büyük çoğunlukla mühendis alacak

2023 yılının ilk müjdeli personel alım haberi Tarım ve Orman Bakanlığı ile alt birimi DSİ tarafından yapılmışken, alım yapılacak personelin büyük çoğunluğunu mühendisler oluşturacak. 

İşçi ve Memur alımlarında farklı süreç işleyecek

Yapılacak olan alımlarda, işçilerin İŞKUR üzerinden açık pozisyonlar için başvurabileceği bilinirken, memur alımı süreçleri daha farklı olacak.

Mühendislik başvuruları farklı olacak

Başvuru günü dikkate alınarak, 36 yaşından gün almamak. KPSS P3 puan türünden en az 60 almak.  İlgili mühendisliğin lisans programı veya eş değer bir bölümden mezun olmak şartları mevcut. 

ŞOK Aktüel Ürünler Kataloğu Yayınlandı! 4 Şubat 2023 ŞOK İndirim Listesi ŞOK Aktüel Ürünler Kataloğu Yayınlandı! 4 Şubat 2023 ŞOK İndirim Listesi

Çiftçiye destek müjdesi

Bu müjdeli haber sonrasında açıklamasına devam eden Bakan Kirişçi, çiftçilere verilen desteğin yükseldiğini söyledi. Kirişçi Tarım desteğinin 100 bin TL'den 250 Bin TL'ye yükseltildiğini şu sözlerle belirtti.

Burada ilk defa sizlerle paylaşıyorum; Sayın Cumhurbaşkanımız da uygun bulursa genç çiftçilerimize yönelik Uzman Eller Projesi ile verdiğimiz desteklerimiz 100 bin TL’den 250 bin TL’ye çıkaracağız.

2022 yılında çiftçilerimize 40,4 milyar TL tarımsal desteklemede bulunduk.
Bitkisel üretimimizi, 2021 yılına göre yüzde 9,1 oranında artırarak 118,4 milyon tondan 128,6 milyon tona çıkardık ve bu rakamla tüm zamanların üretim rekorunu kırdık.

Taşra Teşkilatı için inceleme yapılabilir

Mühendis alımında ataması yapılan personelin görev yapacağı yerleri tarimorman.gov.tr adresinden inceleyebileceği de açıklandı.