Hemen her damak tadına uygun olan baklava Geleneksel Türk mutfağının eşsiz lezzetleri arasında yer almaktadır. Şerbetli tatlılar içerisinde en çok tercih edileni olan çıtır çıtır fıstıklı baklava tarifini sizler için derledik. Baklava canım istiyor ama evde yapmaya üşeniyorum diyenler için bu tarifimiz tam anlamıyla kurtarıcı. Hızlı misafir tatlısı olarak karşımıza çıkacak olan 15 dakikada fıstıklı baklava tarifi sizlerle…

15 Dakikada Fıstıklı Baklava Malzemeleri

15 dakikada baklava yapacağınızı söylesek bize ne derdiniz? Güler geçerdiniz herhalde. Bu tarifimizle siz de aşağıdaki malzemeleri temin ederek damak çatlatan fıstıklı baklava tarifimizi deneyebilirsiniz. İşte, mükemmel fıstıklı baklava malzemeleri:

E-Devlet Fay Hattı Sorgulama Ekranı! Oturduğum Yer, Ev Sağlam mı E-Devlet Fay Hattı Sorgulama Ekranı! Oturduğum Yer, Ev Sağlam mı

1 paket hazır baklavalık yufka,

100 gr tereyağı ya da margarin,

1 çay bardağı sıvıyağ,

100 gram fıstık içi

Şerbeti için

2 su bardağı şeker

2,5 su bardağı su

Hızlı Misafir Tatlısı Fıstıklı Baklava Yapılışı

Acil gelen misafiriniz var ama ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Sizler için hızlı misafir tatlısı adı verdiğimiz çıtır çıtır fıstıklı baklava tarifimizden sizlere bahsetmek istiyoruz. Öncelikle ocağa şerbetimizi koymakla başlayalım. Biliyorsunuz şerbetimizi yapıp soğutmamız gerekiyor. Şerbeti ocağa koyup kaynadıktan sonra altını kapatarak soğumaya bırakalım. Daha sonra baklavalık yufkalarımızı tezgahın üzerine alalım. Bıçak yardımıyla 3 parçaya böldüğümüz yufkanın iki adedini alalım. Diğerlerini kurumaması için üzerini kapatalım. Üst üste koyduğumuz baklavalık yufkamızın içine fıstık içlerinden koyalım.

Daha sonra yufkayı büzüştürelim. Kenar kısımlarından içe doğru katlayarak ters çevirip fırın tepsisine dizelim. Tüm yufkalar için bu işlemi uygulayalım. Bir kasenin içerisinde yer alan tereyağı ve margarinin üzerine bir çay bardağı sıvı yağı ekleyerek karıştıralım. Önceden ısıttığımız 180 derece fırında baklavaların üzeri kızarana kadar pişirelim. Baklava sıcak, şerbet soğukken şerbeti tatlımıza dökelim. Fıstıklı baklavamızı şerbetini çekmesi için dinlendirelim.

Şimdiden afiyet olsun.