SSK üzerinde haberiniz olmadan birikmiş paranız bulunabilir. Bunu bilmeyen birçok vatandaş bu haber akabinde SGK sisteminde birikmiş parasını nasıl çekebileceğini araştırıyor. E-Devlet üzerinden kontrol edebileceğiniz SSK üzerinde birikmiş paranızı almanın ve öğrenmenin yolu çok basit. Peki SSK sistemi üzerinde birikmiş para nereden geliyor.  Hemen çekebileceğiniz SSK üzerindeki para ve detaylar

SGK sistemi üzerinden biriken paranın olup olmadığını öğrenmek için E-Devlet hesabınıza giriş yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden 'SGK Tescil ve Hizmet Dökümü/ İş Yeri Ünvan Listesi' kısmına giriş yaparak size belirtilen adımların takibi ile SSK üzerinde paranızın olup olmadığını görebiliyorsunuz. 

Haberiniz olmadan da para yatmış olabilir

Bir başka biriken para detayı ise devletin sizin hesabınıza otomatik olarak yatırdığı ve sizin haberinizin olmadığı para olarak biliniyor.  Özellikle de ihtiyaç sahibi bireyin almadığı ya da unuttuğu ödemeler hesabında kalıyor. Devlet, bu konuda yaptığı uyarı da 'E-Devlet hesabı üzerinden yatırılan yardım olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor. 

Devlet özellikle de pandemi sonrasında vatandaşa haberi dahi olmadan para yatırmış olabilir. Bu sebeple E-devlet üzerinden birikmiş SSK parası ya da yardım ödemesi hakkınızı olup olmadığını sorgulamanız gerekmekte. 

Gerek ölüm paraları gerek çeyiz parası, Yeni doğan bebeklere süt parası, bakıcı parası gibi ödemeler haberiniz olmadan hesaplarınıza tanımlanabiliyor. 

Bunun içinde E-Devlet hesabınız üzerinden 'SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama' sayfasını takip edebilirsiniz.  

EYT'de Son Dakika! Artı Binlerce Kişi Daha Emekli Olacak EYT'de Son Dakika! Artı Binlerce Kişi Daha Emekli Olacak

Diğer merak edilen konu ise SSK'dan para iadesi alma işlemidir.

E-Devlet üzerinden talep etme

SSK para iadesi E-Devlet üzerinden yapılıyor. E-Devlet hesabınıza T.C. Kimlik numaranız ile giriş yapmanız akabinde arama kısmına 'Toptan Ödeme Talebi' yazarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Toptan ödeme talebinin yapılması akabinde karşınıza çıkan iletişim bilgilerini ve gerekli adımları izleyerek kolaylıkla başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. 

Emekli olmadan nasıl alınır?

Emekli olmadan da sigorta üzerinde biriken parayı çekmek mümkün. Ancak herhangi aktif emeklilik başvurusunun olmaması lazım. İlçenizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurulu müdürlüklerinden şahsi olarak başvurarak da işlemi tamamlayabilirsiniz. 

SSK'da birikmiş para hesaplama 

Kişinin yapılan sigorta türünü bağlı olarak değişiklik gösteren SSK Biriken para, bu zamana kadar yapılan ödemelerin yüzdesi olarak değişmektedir. 

BAĞ-KUR'larda Brüt kazancın yüzde 20'si olarak ödeme yapılırken 4A kapsamındaki sigortalıların hesaplamaları daha değişik şekilde işliyor. 1 Ekim 2008'den önce sigortalı olan 2008 yılına kadar olan brüt kazançlarının yüzde 20'sini çekebiliyor. 

2008 yılından sonra emekli olanların ise kazancın yüzde 9'u hesaplarda çekilmeyi bekliyor. 

SGK Prim iadesi yaş şartı var mı?

Bu şartın sağlanması için erkekler için 60 kadınlar için 58 yaşından önce başvuru yapmış olmalıdır. Eğer ki birey 58 ya da 60 yaşını geçmiş ise bu imkândan faydalanamıyor.