Asgari ücret zammı geçtiğimiz günlerde netlik kazandı. Asgari ücrete yapılacak artışın açıklanması ve yeni yılın yaklaşması ile birlikte, emekli maaşlarına yapılacak zam da pek çok kişi tarafından merak ediliyor. SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı zammı ile ilgili oran telaffuz edilmese de temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım ayı enflasyon verileri ile 5 aylık enflasyon farkı hesaplandı.

Emekli Zammı 2023!

Emekli maaşlarına yapılacak zam, 3 Ocak 2023'te açıklanacak aralık ayı enflasyon rakamları ile birlikte netlik kazanacak. Bu kapsamda, aralık ayı enflasyon verileri merakla beklenirken, temmuz-kasım dönemi enflasyon oranları ile beş aylık enflasyon farkı hesaplandı. Söz konusu hesaplamaya göre, beş aylık enflasyon farkı SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 14,04 oldu.

Akbank Mobil Uygulamayı İndirene Anında 10.000 TL Hem de Faizsiz Akbank Mobil Uygulamayı İndirene Anında 10.000 TL Hem de Faizsiz

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Emekli zammına dair hesaplamalar hız kesmeden devam ederken, en düşük emekli maaşının yeni yılda ne kadar olacağı da merak ediliyor. Şu anda 3.500 TL olan en düşük emekli maaşı da aralık ayı enflasyon verisi ile birlikte belli olacak. Yüzde 30'a yakın zam yapılması durumunda, en düşük emekli maaşı 4.500 TL seviyesine çıkacak.