21 Şubat'ta erişime kapatılan Ekşi Sözlük'ün 2 Mart'ta alınan kararlar kapsamında tekrar erişime açılacağı bildirilmişti. Ancak yeni bir karar daha alındı ve Ekşi Sözlük'e bugün tekrar erişim engeli getirildi. 

Bilanço Ağırlaşıyor: Selde Ölenlerin Sayısı 13'e Yükseldi Bilanço Ağırlaşıyor: Selde Ölenlerin Sayısı 13'e Yükseldi

Ekşi Sözlük İlk Başta Neden Kapatıldı? 

Platformda yapılan paylaşımlar nedeniyle 21 Şubat 2023 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) sitenin tamanına erişim engeli getirmişti. 10 gündür erişime kapalı olan platformun tekrar açılması için Ekşi Sözlük yönetimi mahkemeye başvurmuş, erişim kararının kaldırıldığını açıklamıştı. Ancak kısa bir süre önce platform tekrar erişime kapatıldı. 

Kesin Erişim Engeli Geldi! 

Ekşi Sözlük yönetimi tarafından yapılan itiraz kabul edilip 21 Şubat'tan bu yana erişim engeli kaldırılmış, 2 Mart'ta erişime açılacağı bildirilmişti. Dün tekrar erişime açılan platformla ilgili itirazı inceleyen 5. Sulh Ceza Hakimliği kısa süre önce Ekşi Sözlük erişim engelleme kararını kesin olarak onayladı. Bu da platformun kapalı kalmaya devam edeceği anlamına geliyor. 

Ekşi Sözlük'ü Neden Kapattılar? 

Ekşi Sözlük'e getirilen erişim engeli, 5651 Sayılı İnternet Kanunu'nun 8/A maddesinde yer alan gerekçelere dayandırıldı. Erişim engeline dair şu ifadeler kullanıldı: 

Yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması sebeplerden bir veya birkaçına bağlı olarak hakim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, Cumhurbaşkanlığı veya milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması ile ilgili Bakanlıkların talebi üzerine Başkan tarafından internet ortamında yer alan yayınla ilgili olarak içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararı verilebilir.