İhtiyaç kredileri ile alakalı Merkez Bankası son dakika harekete geçtiklerini açıkladı. Faiz oranlarını kafasına göre belirleyen bankaları üzecek ancak nakit ihtiyacı olan vatandaşı sevindirecek gelime onaylandı. 2.00 civarında olan aylık faizlere sınırlama getirildi. Merkez Bankası bankaların verdiği ihtiyaç kredisi kapsamında önerilen faizler konusunda değişikliğe gidildiğini belitti. 

Merkez Bankası tarafından onaylanan ihtiyaç kredisi faizi kapsamında belirlenen sınırın üzerinde faiz göstermeleri durumunda Menkul kıymet tutma yükümlülüğüne tabi tutulacaklarını açıkladı. 

Faizler düşürülecek

Otomobil ve konut kredilerini ilgilendirmeyen sadece ihtiyaç kredileri ile alakalı olan bu düzenleme ile birlikte faizlerin en fazla 1.37 olacağına kanaat getirildi. Anlık olarak bankalar ihtiyaç kredilerine aylık 1.55 ile %2.00 arasında faiz hizmeti sunarken, eğer ki böyle devam etmesi durumunda da Menkul kıymet tutma yükümlülüğüne tabi tutulacak.

Tarım Kredi Market Az Önce Bir Sürpriz Daha Açıkladı! Fiyatlar Kalakaldı Tarım Kredi Market Az Önce Bir Sürpriz Daha Açıkladı! Fiyatlar Kalakaldı

Yapılan açıklama da ''Bankalar referans faizin 1.8 ile 2.0 katı arasında faiz uygulaması halinde %20, 2.0 katının üzerinde faiz uygulanması halinde ise %90 menkul kıymet tutmak zorunda kalacak'' denildi