Pandemi sebebiyle kontenjanda kısıtlamalara gidilirken Hac sıralarında birikme yaşanmaya başlamıştı. Müjdeyi Diyanet İşleri Başkanı Şükrü Erbaş verdi. Milyonlarca vatandaşın hac vazifesi için merak ve umutla beklediği hac kayıt tarihleri netleşti. Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan duyuruda, 5 Ocak itibarıyla başlayacak ön kayıtlar, 26 Ocak'a kadar devam edecek.

Önceden Kaydı Olanların Otomatik Yenilecek

Geçmiş yıllarda kayıt yaptırıp 2020 yılında pandemi sebebiyle kesin kayıt hakkı kazanamayan adayların,  kayıt yenileme işlemleri 05 Ocak 2023 tarihinde, Diyanet İşleri Başkanlığınca otomatik olarak güncellendiği duyuruldu. Böylece bu dönemde kura çıkmasına rağmen kesin kayıtları yapılmamış hacı adaylarının ön kayıt yapmasına gerek kalmadı.

2023 Hac Ön Kayıt Bedeli

Eğer ilk defa kayıt yaptırılıyorsa, e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecek. Ayrıca bu adaylar anlaşmalı bankaların hesaplarına 250 lira ön kayıt bedeli yatıracak.

Hacı adaylarının il, adres, iletişim bilgileri ve konaklama türü değişikliklerini ise e-Devlet üzerinden yapmaları gerekecek. Daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek kura tarihinde ismi çıkan adaylar, 2023 haccı için kesin kayıt hakkı elde etmiş olacak.

2023 Hac Kontenjanları

Geçtiğimiz yıl Covid-19 tedbirleri kapsamında Türkiye’den sadece 37 bin 770 kişi hacca gidebilmişti. Kısıtlamaların kalkmasıyla hacca gidecek aday sayıları da geçmiş yıllara dönüyor. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş yaptığı açıklamada: "Hac kontenjanında salgın öncesi duruma dönüldü. 65 yaş üstü dahil 83 bin 430 hacı adayımızı kutsal topraklarda ağırlayacağız." ifadelerine yer verdi. Böylece 2023 yılında hacca 65 yaş üstü dahil toplam 83 bin 430 kişi gidebilecek.

Dünyanın En Büyük Depremi Hangisi? En Çok Kaç Şiddetinde Deprem Yaşandı? Dünyanın En Büyük Depremi Hangisi? En Çok Kaç Şiddetinde Deprem Yaşandı?

2023 Hac Ücretleri Belli Oldu

Her yıl olduğu gibi bu yıl da hac ibadeti fiyatları, Suudi Arabistan'ın resmi para birimi olan Riyal cinsinden belirleniyor. Hac fiyatları her yıl kişi başı ortalama 20 bin riyal ile 40 bin riyal arasında değişiklik göstermektedir.

Oda türüne göre ortalama hac fiyatları:

2 Kişilik Oda : 175.097 Türk Lirası

3 Kişilik Oda : 165.364 Türk Lirası

4 Kişilik Oda: 150.955 Türk Lirası

1 Riyal Ne Kadar?

Kontenjanların açıklanmasının ardından hacı adaylar 1 Riyal kaç Lira sorusunu merak etmeye başladı. 1 Suudi Arabistan Riyal'i güncel olarak 4,99 Türk Lirası.