Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için düzenlemeleri için kanun, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Düzenlemenin ardından ise EYT'den emeklilik hakkı kazananların nasıl başvuru yapacakları merak konusu oldu.

eytyasasi 

Milyonlarca çalışanın erken emekli olmasının yolunu açan EYT düzenlemesi, Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek. Yürürlüğe girdikten sonra ise hak sahipleri başvuru yapabilecekler.

İlk etapta 2 milyon 250 bin kişiye emeklilik hakkı sağlayacak olan düzenlemenin çıkmasının ardından maaş hakkı da sağlanacak. 

eytresmigazete

EYT Başvuruları Ne Zaman?

EYT başvuruları yasa Resmi Gazete'de yürürlüğe girdikten sonra başlayacak. Yürürlüğe giren yasayla birlikte koşulları yerine getirenler, süre sınırı olmaksızın SGK ve e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecekler. Başvurular ise dilekçe yöntemiyle olacak. 

eytyasa

Kentsel Dönüşüm Destek Paketi Açıklandı! Başvurular Ne Zaman Başlıyor? Kentsel Dönüşüm Destek Paketi Açıklandı! Başvurular Ne Zaman Başlıyor?

EYT'nin Şartları Neler?

EYT'den faydalanarak erken emekli olabilmenin şartları şöyle belirlendi: 

  • 9 Eylül 1999 öncesinde işe girenler, herhangi bir yaş sınırı olmaksızın düzenlemeden yararlanacak.
  • Yaş şartının kaldırılmasının yanı sıra prim gün ve sigortalılık süresini sağlayanlar, aylık maaş da alabilecekler. 
  • Emekli olanların 30 gün içinde aynı iş yerinde tekrar çalışmaya başlayanlar için %5 destek primi verilecek. 
  • Kadroya alınan işçiler ve işçi statüsüne geçirilenlerin maaş hakkı kazanması durumunda iş sözleşmelerinin feshini zorunlu kılan düzenleme de yürürlükten kaldırılacak. 
  • Kıdem tazminati Kredi Garanti Fonu desteğiyle verilecek. 
  • 5 bin 500 TL'den daha düşük maaş olmayacak.