Depremle ilgili pek çok uzmandan yeni yeni açıklamalar gelmektedir. Bir açıklamada İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Mühendislik Fakültesi, Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şamil Şen’den geldi. Şen tarafından yapılan uyarı dikkatleri çekti.

Marmara’da Çift Deprem Uyarısı!

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Genel Jeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şamil Şen tarafından ABD’de bulunan San Andreas ve Garlock fermuar tipi fay hattı ile Elbistan fermuar tipi fay hattının benzerlik gösterdiği söylenirken Türkiye’de çifte deprem olacağına değindi. Prof. Dr. Şamil Şen tarafından yapılan açıklamada:

SON Dakika! Elektrik ve Doğalgaz Borçlarınız Silinmiş Olabilir Hemen Kontrol Edin SON Dakika! Elektrik ve Doğalgaz Borçlarınız Silinmiş Olabilir Hemen Kontrol Edin

"Doğa Anadolu fayı ile San Andreas fayının 3 boyutlu gerilme dağılımını burada görüyoruz. Görüldüğü üzere iki fay simetri şekli gibi gözüküyor. Bizim fayımız sol yönlü, San Andreas fayı sağ yönlü. Fermuarın açık kısmı ve kapalı kısmı şeklinde birbirine iki fay benzemektedir. Marmara'da değişik kollar bulunuyor. İzmit'ten gelen Kuzey Anadolu fayı Marmara denizi içirişinde kollara ayrılıyor. Fermuar şekline benzemektedir. Dolasıyla burada da çiftli deprem, yani son depremlerimiz gibi olabilir. ABD'de bu konuda tartışmalar var. Türkiye'de bu şekilde deprem oldu. Bizde de çiftli deprem olabilir tartışmaları var. Buradan söylemek istediğim, biz fayın mekanizmasını bilirsek hem gelecekte olacak depremleri, artçı depremleri ve buradan elde ettiğimiz verilerle dünyanın herhangi bir yerinde olan depremi modelleyebiliriz. Modeller çerçevesinde hasar azaltmasına yönelik çalışmalar yapılabilir. Bu modeli şuana kadar öneren olmadı. Ben o bölgelerde çalıştığım için her iki coğrafyayı bildiğimden dolayı, böyle bir modelin işlediğini ileri sürüyorum. Umarım bundan sonra bunu duyan meslektaşlarımız hayata geçirir. Amerikalılar bunu biliyorlar, fermuar fay modeli 2016'da bir dergide çıktı. 2018'de Tibet'teki makalede çıktı" denildi.