Türkiye'de doğal afet sonrasında OHAL ilan edilir mi? aramaları sosyal medyada hız kazanırken, Cumrhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 10 ilde 3 ay boyunca OHAL ilan edildiğini duyurdu. 

9 saat arayla iki büyük depremin yaşandığı Kahramanmaraş ve çevresindeki 9 ilde arama kurtarma çalışmaları hızla devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın canlı olarak açıklamalar yapmaya başladığı bu dakikalarda, can kaybı 3 bin 549'a ve yaralı sayısı da 22 bin 168'e yükeldi. Yapılan açıklamalar kapsamında 10 ilde 3 ay boyunca olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. 

Kentsel Dönüşüm Destek Paketi Açıklandı! Başvurular Ne Zaman Başlıyor? Kentsel Dönüşüm Destek Paketi Açıklandı! Başvurular Ne Zaman Başlıyor?

Büyük Yıkım Devam Ediyor...

6 Şubat Pazartesi sabaha karşı 04.17'de Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde yaşanan depremin ardından yıkım oldukça büyük oldu. Artçı depremlerle sarsılmaya devam eden şehirde yaşanan ikinci bir deprem yıkımı daha da derinleştirdi. Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Kahramanmaraş'taki can pazarı hala devam ediyor... 

Yaşanan yıkımın ve ölümlerin ardından tüm Türkiye OHAL ilan edilip edilmeyeceğini merak ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan açıklama geldi. 

tayyiperdogan

Bu Depremin Dünyada Örneği Yok! 

Yaşanan üzücü depremin ardından Cumrhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamaları yaptı: 

'Uzmanlar deprem için ''Dünyada örneği yok'' diyor. Sadece Cumhuriyet tarihimizin değil, coğrafyamızın ve dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız.

Şu ana kadar 54 bin çadır, 102 bin yatak ve diğer ihtiyaç malzemeleri bölgeye gönderildi. Devletimiz tüm kurumları, personeli, aracı, seferberlik ruhuyla felaket bölgelerinde çalışmaya başlamıştır. Acil yardım ve destek faaliyetleri için ilk etapta 100 milyar liralık kaynağı kurumlarımızın emrine tahsis ettik. 

Halihazırda 53 bin 317 arama-kurtarma görevlimizle, destek personeli enkaz bölgesinde çalışıyor. Yurt içi ve dışından ekiplerle sayı her geçen saat artıyor. Jandarmamız, binlerce uzman personelinin yanı sıra 26 kargo uçağıyla, Sahil Güvenlik Komutanlığımız gemi ve botlarıyla afet bölgesinde görev başındadır. TSK'mız binlerce personelinin yanı sıra 10 gemisi, 54 kargo uçağı dahil tüm imkanlarıyla çalışmalarda yer almaktadır. 

Bölgeye 1000'e yakın ambulans, 241 UMKE timi ve 2 ambulans uçakta görevli 5 bin sağlık personeli aktarılmıştır.

Bakanlıklarımıza bağlı birimlere ilave, parti ayrımı gözetmeksizin tüm belediyelerimiz yardımları bölgeye göndermektedir.

"OHAL Kararı Aldık"

Can kaybının 3 bin 549'a ulaştığı ve yaralı saysının da 22 bin 168'e çıktığı depremde 8 binden fazla vatandaş enkaz altından sağ olarak kurtarıldı. Hala ne kadar ölümle karşılaşılacağının bilinmediği bugünlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Anayasanın 119. maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak OHAL ilan etme kararı aldık' dedi.

Böylelikle 10 farklı ilde 3 ay boyunca OHAL ilan edilmiş oldu.