Yeni gelen bir son dakika haberine göre benzin ve mazot başta olmak üzere akaryakıt fiyatlarına ikinci bir indirim daha uygulanacak. Bu gece itibarıyla uygulanacak olan indirimle birlikte akaryakıtlar daha ucuza satılmaya başlanacak. 

Son günlerde ABD'de devam eden banka batışlarıyla birlikte dalgalanan piyasa, öncelikli olarak petrol sektörünü vurdu. Battığını bildiren 3 bankanın ardından Brent petrolde artan dalgalanma düşüşe neden oldu. 

Peki, tüm bu olaylar akaryakıt fiyatlarına nasıl yansıdı? Brent petrol ne kadar düştü? Motorin ve benzin güncel fiyatı ne kadar? İşte tüm merak edilen detaylar... 

sondakikaakaryakit

Bilanço Ağırlaşıyor: Selde Ölenlerin Sayısı 13'e Yükseldi Bilanço Ağırlaşıyor: Selde Ölenlerin Sayısı 13'e Yükseldi

Akaryakıt fiyatları neden düşüyor? 

Brent petrolde bir süredir devam eden dalgalanma, 3 bankanın peş peşe batışıyla birlikte derinleşti. Bankaların battıklarını bildirmesi üzerinde ABD'deki ekonomik görünüme dair belirsizlik hissi arttı. Bu durum da pompa fiyatına yansıdı. 

ABD'de 3 bankanın batışı bankacılık krizinin konuşulmasına sebep olurken, Brent petrolün varil başına 73 dolara kadar gerilemesi, akaryakıt fiyatlarında bir indirim daha yapılmasına neden oldu. 

Motorine Ne Kadar İndirim Geldi? 

Brent petrolde bir süredir devam eden dalgalanma ABD'li 3 bankanın batışıyla birlikte derinleşti. Varil başına 73 dolara kadar gerileyen motorin fiyatına ilk indirim 17 Mart'ta yani bugün gelmişti. 0.71 TL'lik bir indirim duyurulduktan sonra artan belirsizliker ve Brent petroldeki düşüş, yeni bir indirimi daha beraberinde getirdi. 

akaryakıtabirindirimdaha

Yapılan açıklamalara göre bu gece yarısından itibaren, yani 18 Mart tarihinde geçerli olmak üzere, 1.34 TL'lik ikinci bir indirim daha uygulanacak. Böylelikle de motorin fiyatı, bir süredir yarış halinde olduğu benzin fiyatının altına düşmüş olacak. 

Benzin Fiyatına Ne Kadar İndirim Geldi? 

Motorin'de uygulanacak olan 1.34 TL'lik ikinci indirimin yanı sıra benzin cephesinde şimdilik bir değişiklik görünmüyor. Ancak eğer petrol fiyatlarında düşüş devam eder ve Brent petrol yönünü yukarı çeviremezse, benzin ve motorin fiyatında yeni indirimler görmek mümkün. 

akaryakittaindirim

Güncel motorin fiyatları

  • İstanbul 20,91 TL
  • Ankara 21,30 TL
  • İzmir 21,37 TL

Güncel benzin fiyatları

  • İstanbul 20,52 TL
  • Ankara 20,89 TL
  • İzmir 20,87 TL