Zam yağmuru arka arkaya duyurulmaya devam ediyor. Temel gıda ürünlerinden olan sofraların vazgeçilmezi ekmek fiyatlarına zam geldi. Normalde Bolu’da 4 TL’den satışa sunulan 200 gram ekmeğe yüzde 25 zam geldi. Gramı da 210’a çıkarılan ekmek fiyatı 5 TL’ye yükseltildi. Bolu Lokantacılar Aşçılar ve Pastacılar Odası Başkanı Murat Abak tarafından açıklama geldi. Normalde Bolu genelinde tercih edilen 800 gramı 15 TL’den satışa sunulan köy ekmeğinin gramı 850’ye çıkarılırken fiyatı da 20 TL oldu.

5 TL Yetmeyecek!

Bolu Lokantacılar Aşçılar ve Pastacılar Odası Başkanı Murat Abak tarafından zam kararı duyuruldu. Murat Abak tarafından duyurulan zam kararının ardından açıklama yapıldı. Abak tarafından:

330 TL Kantin Yardımı Başvuruları Bitti Bitecek! Evde Öğrenciniz Varsa Geç Kalmayın 330 TL Kantin Yardımı Başvuruları Bitti Bitecek! Evde Öğrenciniz Varsa Geç Kalmayın

“Biz zam yapmamak için çok direndik. Çevre illerimiz 3 ay önceden bu zam olayına geçtiler. Biz asgari ücretin açıklanmasını bekledik ve artık dayanamadık. Asgari ücretle açıklandıktan sonra 5 TL yapma kararı aldık. Ancak 5 TL yeter mi? Emin olun 5 TL yetmeyecek fırıncı esnafımıza. Sebebine gelince bunun çeşitli sebepleri var. Biliyorsunuz ekmek denildiğinde ilk önce aklımıza gelen un. Un fiyatları haziran ayında 520 liraydı, kasım ayında 560 TL oldu. Daha da ağır ağır çıkıyor" denildi.

Borçla Borç Alacağız!

Bolu Lokantacılar Aşçılar ve Pastacılar Odası Başkanı Murat Abak tarafından yapılan açıklamada esnafın ayakta durmakta zorlandığı ifade edildi. Murat Abak sözlerine:

"Sadece ekmek undan yapılmıyor. Neden undan yapılmıyor? Bu ekmeği yapan insanlar var. Sadece unu alıp ekmek diye satamıyorsunuz doğru mudur? Bunun üretilmesi gerekiyor, işlemden geçirilmesi gerekiyor. Bu da neyle gerçekleşiyor? İnsan gücüyle. Asgari ücret 5 bin 500 liraydı, 8 bin 500 liraya çıktı. Yani yüzde 57'lik bir asgari ücret farkımız çıktı. EYT çıktı gerçekten çok sevindik. Olması gereken bir şeydi ama gizli kalan bir yönü var. Esnaf yönü.

Şimdi düşünün bir fırında, restoranda çalışan insanlar var. 44 yaşında, 45 yaşında ve EYT’den emekli olmaya hak kazandılar. Emekli olacaklar ama bunların tazminatı nasıl ödenecek? İşletme bu tazminatları nasıl verecek? Çünkü bir işletmede 10 kişi birden emekli olmaya hak kazandı. Haklı olarak da emekli olmak isteyecekler ve bunların tazminatları var. Hükümetimizin bir açıklaması var. Bu konuda kredi olarak destekleyeceğiz dediler. Yani biz gene borçla borç alacağız ve borçlarımızı ödeyeceğiz. Borcu borçla kapatmaya çalışacağız. Yani ayakta durmakta zorlanıyoruz" şeklinde devam etti.