Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kısa süre önce açıklanan Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut kampanyası olan İlk Evim İlk İş Yerim kampanyasının hemen ardından Türkiye’nin gözü kulağı yeni evim projesine çevrildi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile beraber Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından Orta Gelirliye Konut Kampanyasının detayları aktarıldı. Hal böyle olunca ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar tarafından yeni evim projesi ile ilgili araştırmalar başladı. Peki, Yeni evim projesine kimler başvuru yapabilir? İşte yeni evim konut kampanyası ile ilgili detaylar…

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından Yeni Evim projesi ile ilgili kampanya detayları açıklandı. Toplamda 100 bin konutluk finansman paketinin içeriğinde yüzde 25 konutun İstanbul’da yüzde 75 konutunda diğer illerde olması bekleniyor. Elbette her konutta bir tavan fiyat olmakla beraber ilerleyen zamanlarda il bazında tavan fiyat duyurulacak.

Yeni Evim Projesi Ne Zaman Başlayacak?

Yeni Evim Projesi ne zaman başlayacak sorusu ev sahibi olmak isteyen orta gelirli vatandaşlar tarafından araştırılmaktadır. Yeni evim projesinde faizler 0,69 oranında olmakla beraber vade de 15 yıl olacak. 1 milyona kadar olan krediler 0,69, 2 ile 4 milyon TL arasındaki projeler 0,79, 4 ile 5 milyon TL arasındaki projeler 0,99 faiz oranı uygulanacak. Evlerde peşinat yüzde 10 olarak belirlenecek olup en çok 15 yıl vade uygulanacak. Başvuru yapacak kişinin gelirdeki değişimi 15 yıl içinde ne olursa olsun taksitler hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek.

81 il için hazırlanacak olan projeye başvurular 16 Ocak tarihinden itibaren başlayacak. Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı da yüzde 10 olarak belirlendi. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşların ilk üç yılda ödeyecekleri aylık taksit tutarının belirli bir kısmını kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödemek şartıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecektir.

Hakan Gedikli’den Yeni Evim Kampanyası Açıklaması

Yeni Evim Kampanyası ile ilgili farklı kurum sorumlularından yeni açıklama geldi. Bir açıklama da Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli’den geldi. Hakan Gedikli tarafından yapılan açıklamada:

“İlk 3 yılda aylık taksit ödemelerinin belirli bir kısmına, kredinin toplam vadesi bitmeden (son 8 yılda) geri ödenmek şartıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı desteği verilecek. Bu destek her kesim için aynı olmayacak. Aile geliri 20 bin lira olan ile 40 bin lira olana farklı katkı yapılacak. Bu, aynı zamanda bir sosyal proje. Daha düşük hane geliri olana daha çok katkı verilir. 1 milyon liralık kredide kampanyasız taksit 14 bin 326 lirayken, kampanyadaki faiz oranı ile 9 bin 719 liraya düşecek. Buna devlet desteği verildiğinde ilk yıl ödeme 4 bin 410 lira olacak. Hem kira hem de kredi taksiti ödeyecek vatandaş bu yolla nefes alacak.” dedi.

Yeni Evim Projesi Örnek Ödeme Tablosu

Devlet tarafından orta gelirliye konut projesi ya da bilinen diğer adıyla yeni evim projesi hazırlanacak. Başvuru yapacak vatandaşlar ödeyecekleri ne kadar olacağını merak etmektedir. Yüzde 0,69 ile 1 milyon TL kredi için taksit tutarı:

Belediye Yardımları Hem Cebinizi Hem Evinizi Isıtacak! Geç Kalmayın Belediye Yardımları Hem Cebinizi Hem Evinizi Isıtacak! Geç Kalmayın

Yeni Evim Kampanyası Başvuru Şartları

Yeni Evim Kampanyası Başvuru Şartları karşılandığı takdirde başvuru yapmanıza imkan tanınmaktadır. Başvuru şartları arasında:

  • Hane halkı gelirinin birinci bölgede 80 bin TL, ikinci bölgede 60 bin TL, üçüncü bölgede 45 bin TL olarak gelir oranı belirlendi.
  • 18 yaş altı gençler, anne babalarının üzerine ev olması halinde başvuru yapamamaktadır.
  • 18 yaşını doldurmuş gençlerin de projeye başvurusu alınacaktır.
  • Satın alınan konut 5 yıl boyunca satılamayacak,
  • Ev hanımına eşi kefil olabilecek,
  • Başvuracağı ilde 1 yıl ikamet şartı aranacak,
  • Sunulan kampanyada 81 ilde bitmiş konutlar için geçerli olacaktır.

Yeni Evim Projesine:

Emlak Konut Genel Müdürlüğü'nün ürettiği projeler,

GYODER, İNDER, Konutder, İmkon ile Türkiye Müteahhitleri Birliği'ne bağlı olan şirketlerin projeleri,

81 ilin tamamındaki firmaların ürettiği büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri teknik ve mali kriterleri karşıladıkları takdirde bu sürece dâhil olacaklar.