Sigaraya zam! 2018 yılında 9-12 TL bandında olan sigara fiyatları 2023 zammıyla birlikte 40 TL’ye dayandı. Tiryakileri üzen bu haber, bunun 2023 yılındaki son zam olup olmayacağından endişeli. Gözler emekli ve memur maaşlarına çevrilmişti ki sessiz sedasiz alkol ve tütün ürünlerine zamlar açıklanmaya başladı. Vatandaşlar uzun bir süre 3 Ocak’ta açıklanacak altı aylık ve Aralık ayı enflasyonunu bekliyordu. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan yapılan açıklamayla belirlenen enflasyonu oranı ardından, memur ve emekliye önce yüzde 25 ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamayla yüzde 30 olarak revize edilmişti. 2023 yılında ilk zamlar alkol, tütün ve enerjiye yapıldı işte 5 Ocak sigara zammı.

2 TL Zam Bekleniyordu

Alkollü ürünlere 4 Ocak günü zam yapılmıştı ki çok geçmeden ertesi gün bir zam da tirkayikileri derinden etkiledi. Daha önce enflasyon oranıyla 2 TL olacak sigara zammı 4 TL olarak gerçekleşti. Philip Morris sigara dağıtım grubu fiyatlarında 4 TL zam gerçekleştirdi. BAT ve JTI’dan henüz bir zam haberi gelmemiş olsa da ilerleyen saatlerde bekleniyor.  Marlboro Touch 36 TL Parliament 38 TL oldu.


Tekel Bayileri Platformu (TBP) Başkanı Özgür Aybaş ise , sosyal medya hesabından sigaraya gelen zamları paylaştı.

Aybaş Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Sigara zammı hayırlı olsun 4 tl zam geçişi oldu" ifadeleriyle bayicileri bilgilendirdi.

5 Ocak (bugün)  itibarıyla  Philip Morris için geçerli olan liste şöyle:

MarlboroED: 35 TL

Marlboro To: 36 TL

Marlboro: 37 TL

Parliament: 38 TL

Parliament MID: 37 TL

99 Bine Ford Connect, 120 Bine Doblo, 190 Bine Transit! Ziraat Bankası Herkesi Araç Sahibi Yapacak 99 Bine Ford Connect, 120 Bine Doblo, 190 Bine Transit! Ziraat Bankası Herkesi Araç Sahibi Yapacak

Muratti: 35 TL

Chesterfield: 33 TL

Lark: 34 TL

LM: 33 TL