Sigara kullanıcıları, sigara fiyatlarında yaşanan gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Yılbaşıyla beraber sigara fiyatlarına zam gelip gelmeyeceği çok sayıda vatandaş tarafından merak edilirken Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) meydana gelen artışla beraber güncel sigara fiyatları gündemdeki yerini koruyor. Sigaraya zam geleceği iddiaları gündemi sardı. 2023'le beraber en düşük ve en yüksek sigara fiyatları ne kadar? İşte yanıtı...

Yeni seneyle beraber gündeme gelen sigara fiyatları ÖTV'de yaşanan artış sigaraya fiyatlarını nasıl etkileceyeği merak konusu oldu. Gelen son zammın ardından en düşük sigara fiyatı 27,5 lira, en yüksek fiyatı ise 48 liraya çıkmıştı.

ÖTV'de Yüzde 25 Artış

Kasım'a dair enflasyon verilerine göre Yİ-ÜFE’de Temmuz ayından beri beş aylık değişim yüzde 22,6 seviyesinde. 2022 Aralık Yİ-ÜFE aylık değişimi yüzde 2 olsa bile ocak ayında ÖTV’de yapılacak artış yüzde 25 olacak.

Buna göre, Yİ-ÜFE’de altı aylık değişim oranı yüzde 25 olursa ve başka bir karar alınmayıp bu oranda otomatik yükseliş uygulanırsa, “asgari maktu vergi” uygulaması nedeni ile önemli bir fiyat artışı ihtiyacı doğacak. Asgari maktu vergi tutarı, sigaranın düşük fiyatla satılmasını engellemeye yönelik bir unsurdur.

EYT’lilere Kötü Haber! Promosyon İle ilgili Yeni Gelişme EYT’lilere Kötü Haber! Promosyon İle ilgili Yeni Gelişme

Üretim maliyetini etkileyen diğer faktörlere de bakıldığında, en ucuz sigara fiyatının 33 TL seviyesine çıkacağını hesaplayabiliriz.

6 aylık ÜFE kadar artırılacak olan sigarada paket başına asgari maktu vergi 15.83 TL'den 19,79 TL'ye çıkacak. Asgari vergi tutarının, perakende satış fiyatının yüzde 63'ünden daha az olmaması gerekiyor. Sigarının perakende satış fiyatıyle vergi oranı çarpılır, ortaya çıkan rakam asgari maktu vergi tutarından fazlasıyla çarpım sonucu bulunan nispi vergi; düşük ise asgari maktu vergi tutarı esas alınır.