Aralık ayında yüksek kesimlerde başlayan kar yağışı akabinde soğuklar da etkisini göstermeye başlamıştı. Yılın ilk ne zaman yapacak sorusu uzun zamandır merakla sorulmakta iken İstanbul'da dün başlayan kar etkisinin kar yağmayan illerde soğuk olarak göstermeye başladı. Ocak ayının ortasına kadar süregelen sonbahar sıcakları, en son yağan yağmurun akabinde yerini soğuk hava dalgasına bırakmışken, özellikle de son günlerde kar ne zaman yağacak sorusu yanıtını buldu.

Meteoroloji uzmanları tarafından Şubat'ın ilk haftası beklenen kar yağışı erken başladı. Gün gün Meteoroloji Genel Müdürlüğü kar yağışı durumu için bilgilendirme yapıyor. Kar yağışı beklenen iller listesi oluşturuluyor. 

Şanlıurfa'da Selden Etkilenen Otoparktaki 170 Araç Çıkarıldı Şanlıurfa'da Selden Etkilenen Otoparktaki 170 Araç Çıkarıldı

Kar yağışı geçen yıllara göre daha fazla olacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kış mevsiminde havaların nasıl olacağı konusunda genelleme yaparak açıklamasını bildirirken, kar yağışının diğer yıllara göre daha fazla olacağını belirtti. Kurak geçen son aylar akabinde yapılan açıklama da sert kış etkisini göstermeye başladığı bilgisi paylaşılırken, özellikle de bugün beklenen kar yaşığı detayları da belirtildi. Gece itibari ile Doğu Anadolu'dan kar ülkeye giriş yapacak. 

Son sıcaklıkların düşmesi ile birlikte kar kapıda dedirten açıklama yapıldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü geç gelen kışın uzun süreli ve çetin olacağını belirterek vatandaşları uyardı. Özellikle de İstanbul'da hakim kurak hava ile barajlardaki su seviyelerini önemli ölçü de düşürürken, İstanbul'a 2023'ün ilk karının yağacağı tarih belirlendi.

İstanbulluların uzun zamandır beklediği kar haberi geçtiğimiz günlerde havanın birden soğuması sonrasında merakla araştırılmaya başlanırken, Sibirya soğuklarının da batıdan girmesinde sadece sayılı gün kaldı denildi. 

Kar yağışı, kara kışın bu sene fazla olacağını açıklayan Prof. Dr. Hasan Tatlı ''“Özellikle kasımdan itibaren Kuzey Amerika, Alaska, Kanada ve Avrasya karları büyük bir alanı kapladı. Türkiye’de de Sibirya yüksek basıncından dolayı ayaz etkili olacak. Sibirya yüksek basıncı kuru, Soğuk bir hava getiriyor. Bunun kar örtüsüne ek olarak buraları daha da soğutacağı bekleniyor” bilgisini verdi.

40 cm'e ulaşacak

Kar yağışının başlamasına sadece sayılı günler kaldığını açıklayan uzmanlar açıklama yaptı Ve "İstanbul'da bugün hava daha soğuk olacak. Akşam, Gece ve Pazartesi sabahı hafif kar geçişleri bekleniyor. Sıkı giyinilmeli. Soğuk algınlığı riski var..." Ökten, Ankara için de önemli bir uyarıda bulundu. Radar görüntüsünü paylaşıp, "Ülke genelinde yerde kalın bir kar tabakası olacak. Değerler cm'dir. Ankara'da 30 ila 40 cm kar örtüsü bekleniyor. İstanbul da Bursa da örtü alacak. İstanbul'un alacağı kar DEK mekanizması ile olduğu için örtü miktarı gün yaklaştıkça artacak..." diyen Ökten'in yanı sıra birçok Meteoroloji uzmanı, İstanbul'a Şubat ayının ilk günlerinde kar beklendiğini dile getiriyor. 31 Ocak akşamı İstanbul'da birkaç ilçeye sulu kar yağışı beklendiğini kaydeden uzmanlar Şubat'ın ilk haftası 3-6 Şubat arası kar yağma ihtimalinin çok yüksek olduğunu duyurdu.

En çok kar yağacak iller konusunda uyarılar

Doğuda başlayan kar yağışı akabinde vatandaş batı kesiminde kar yağışının ne zaman etkisini göstereceğini araştırıyor. Konu ile alakalı La Nina soğuklarının yurda girdiği bilgisi verildi ve ''2022-2023 La nina kışı tam olarak etkisini yansıtmaya başlayacak ve ocak ayında da çok ciddi anlamda yoğun ve etkili kar yağışları bekliyoruz. Bu yoğun kar yağışı en fazla Marmara bölgesini etkileyecek. İstanbul, Bursa, Bolu, Kocaeli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir gibi yerler etkilenecek.” denildi.