TBMM’den onaylanan ve ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşan EYT kapsamında SGK’ya başvuru yapan vatandaşların bazıları kapıdan dönüyor. 3 Mart’ta yasalaşan kararın ardından Meclis’te bir detayın göz ardı edildiği söyleniyor. İşte EYT’ye dair detaylar...

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ile ilgili düzenleme, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Genel Kurulu’nda onay aldı. Düzenleme kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla tam anlamıyla yasalaştı.

Deutsche Welle Türkçe’deki Burak Ünveren’in yaptığı haberde, EYT düzenlemesine dair Aralık ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaş emekli olacak. Emeklilik hakkı için herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacaktır.” ifadelerine yer verdiğini belirtmişti.

sgkya-basvuran-eytliler-bu-detayi-gozden-kacirdi-tbmmden-gecti-ama-buna-dikkat-1

Kimler EYT’den Yararlanıyor?

4 madde üzerinden yapılan EYT düzenlemesi kapsamında emeklilik için yaş şartı bitti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın belirttiği açıklamada, “8 Eylül 1999 tarihi de dahil olarak 9 Eylül 1999’dan önce sigortası olan kişilere her çalışan artık yaş şartı olmadan emekli olabilecek.” ifadelerine yer verdi.

Emekli Sandığı, SSK ya da Bağ-Kur ayrımı EYT düzenlemesi kapsamında yapılmayacak.

sgkya-basvuran-eytliler-bu-detayi-gozden-kacirdi-tbmmden-gecti-ama-buna-dikkat-3

EYT’den Yararlanmak İçin Prim Günü Ne Kadar Olmalı?

Bakanlığın verdiği bilgilere göre 2023 senesinde ilk etapta 2 milyon 250 bin vatandaş emeklilik elde edecek. EYT 5 milyon çalışana ulaşacak.

Yeni düzenleme çerçevesinde 8 Eylül 1999 öncesindeki sigortalılar için erkeklerde 25 sene, kadınlarda ise 20 sene sigortalı olarak çalışmış olmak gerekmektedir. Bu durumda 5000 ile 5975 gün aralığın prim gününe ihtiyaç vardır.

EYT Başvuru Tarihleri

EYT başvuruları için e-devlet üzerinden ya da SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) müdürlüklerine giderek doğrudan yapılabilmektedir.

Mart ayının herhangi bir gününde başvurusunu gerçekleştiren emekliliğe hak kazananlar, 1 Nisan tarihinden itibaren emekli aylıklarına kavuşacaklardır. Başvurunun hangi gün yapıldığı önemli olmayacak. Koşulları sağlayan ve Mart ayında başvurusunu yapan tüm vatandaşlara emeklilik aylıkları 1 Nisan itibariyle bağlanacak.

sgkya-basvuran-eytliler-bu-detayi-gozden-kacirdi-tbmmden-gecti-ama-buna-dikkat-2

QNB Finansbank İbreye Füze Bağladı! 35.000 TL Promosyon Müjdesi QNB Finansbank İbreye Füze Bağladı! 35.000 TL Promosyon Müjdesi

EYT’nin Devlet Bütçesine Maliyeti Ne Kadar Oluyor?

EYT’den 5 milyon civarında vatandaş yararlanacak. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, EYT teklifindeki bütçe miktarının hesaplamalara bakıldığı zaman bu sene için 255 milyar TL olacağını açıklamıştı. EYT düzenlemesi, Reuters ekonomistleri ise kamuya 150 milyar TL yıllık maaş bütçesi getireceğini düşünüyor. Bunların haricinde bir seferde verilecek kıdem tazminatının ise 300 milyar TL olacağı öngörülmekte.