Eğitimciler tarafından pek de hoş karşılanmayan terfi ücretine sendikaların imza atmaması için ortak irade inşa edilmeye çalışılıyor. 4 adet eğitim sendikası eğitimciler için promosyonların enflasyon oranında düzeltilmesini istedi. Eğitimcilere destek veren bu sendikalar;

102

·         Eğitim-Sen

·         Türk-Eğitim Sen

·         Eğitim-İş

·         Hürriyetçi Eğitim-Sen

Bu sendikalar 7 bin 200 TL olarak belirlenen ocak promosyonunun enflasyon oranında yeniden düzenlenmesi gerektiğine vurgu yaptı. İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile görüşme öncesi basın açıklaması yapan sendikalar, 10 ay önce imzalanan promosyon anlaşmalarının süresinin dolduğunu belirtti. Sendikalar, İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin anlaşmaları feshetmeye hazır olduğunu iletti. Banka yetkililerinin ise anlaşmanın ancak anlaşma bitiminde yenilenebileceğini belirttiklerini bildirdi.

Finansbank Asgari Ücretli, Emekli ve Memur İçin Çok Özel Bir Kredi Kampanyası Başlattı!   Finansbank Asgari Ücretli, Emekli ve Memur İçin Çok Özel Bir Kredi Kampanyası Başlattı!  

Fesih Edilmesi Durumunda Cezai Şartlar

101

Anlaşma 7 ay önce yapıldığı için yeniden düzenlemesi halinde fesih cezası ödenmesi gerekiyor. Bu feshi cezasının 7 bin 700 TL olduğu biliniyor. Hüseyin Kaya, en yüksek teklif kabul edilse bile geriye sadece 3 bin 300 lira kaldığını iletti. Bunun için teklifleri kabul etmenin zor olduğunu belirtti. Bu talep için işçiler işyerlerinde kenetlendi. “7 bin 200 lira olarak ödenecek promosyonun enflasyon oranında düzeltilmesi gerekiyor.” dedi. Kaya, terfi ücretinin 20 bin TL’den fazla olması gerektiğini ve hedefin 27 bin TL olduğunu iddia etti. Verilen en yüksek teklifin ise 11 bin TL olduğu biliniyor.

Sendikalardan Çağrı; Promosyonlar Enflasyon Rakamlarına Göre Değerlendirilsin!

100

Tek kişilik emekli maaşlarına 10 bin TL promosyon ödemesinin yapıldığı bu günlerde eğitim sendikaları bu durumu protesto etti. Öğretmenevi basın toplantısında ortak metni okuyan Eğitim Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, eylül ayı yıllık enflasyon rakamlarının yüzde 83,45 olduğunu belirterek, bir önceki yılda kârını yüzde 420 artıran bankaların, bu yıl promosyon sözleşmelerini enflasyon rakamlarına göre güncellediklerinde yüzde 420 oranında büyüme kaydetmeleri gerektiğini söyledi. "Özetlemek gerekirse sermaye kazanıyor, emekle geçinen insanlar kaybediyor" diyen Sezer, enflasyon rakamlarının başta kamu çalışanları olmak üzere tüm sabit gelirliler için daha fazla mali kayıp getireceğini ve biraz daha kemer sıkacaklarını belirtti.