2023 Kırmızı Işık Cezası Ne Kadar Ödeniyor? Kaç TL 2023 Kırmızı Işık Cezası Ne Kadar Ödeniyor? Kaç TL

Harran Üniversitesi Bozova Meslek Yüksekokulu Su Ürünleri Programı Başkanı Öğretim Görevlisi Ömer Sait Kılıç, sudaki bulanıklığın sebebini açıkladı.

Sel nedeniyle bölgeye gelen çamurun suyu bulandırdığını söyleyen Kılıç, kaynak su açıldığında düzeleceğini, balıkların da su açılınca ortaya çıkacağını belirtti. 

Anlık olarak Balıklıgöl'ü herhangi bir olaya karşı takip ettiklerini söyleyen Kılıç, sağlık durumuyla ilgili çalışmalar yaptıklarını da belirtti: 

Maalesef dünkü sel felaketiyle birlikte Topdağı'ndan, mağaralar bölgesinden, üstüne üstlük de diğer kanalın taşmasıyla birlikte Balıklıgöl'ü 1-1,5 metre yüksekliğinde su kapladı. Gelen çamur yükü Balıklıgöl'ü kirletti. Balıklarda stres ortamı oluştuğu için şu anda balıklar göl içindeki çeşitli mağaracıklara geçmiş durumdalar. Bizim stok havuz dediğimiz havuzlarda şu anda balıklar bulunuyor ama onların yüzeye çıkması zaman alır.

Bu bulanıklığın sebebi çevreden gelen selin meydana getirdiği çamur yükü. Bu, kaynak suyunun açılmasıyla düzelecek. Balıklar da su açılınca ortaya çıkacak. Canlılar doğası gereği stres altında güvenli ortamlara çekilirler. Şu anda balıklar güvenli ortamlarına çekilmiş vaziyetteler, zamanla ortaya çıkacaklar. Tabii selle kanallara geçmiş olan balık türleri olacak, onlar da kanallarına geri dönerler.

Depremde de Aynı Durum Yaşanmış 

Balıklıgöl'deki balıkların sazan familyasından olduğunu, kirliliğe karşı dayanıklı olduklarını söyleyen Kılıç, bu türler için bulanıklığın hayati tehlike teşkil etmediğini kaydetti.. 

Bu durumun depremde de yaşandığını ve yaklaşık 10 gün sonra her şeyin normale döndüğünü aktaran Kılıç, şöyle devam etti:

Çamur yükü depremde de meydana gelmişti. Bunda da bir hafta 10 güne kadar herhangi bir sıkıntı olmazsa normale döner diye düşünüyoruz. Her an bu olayın başındayız ekiple birlikte. Yaklaşık 10 kişiden oluşan teknik ekibiz. Burada hem anlık olarak sahada takip ediyoruz hem laboratuvar ortamında analizlerini yapıyoruz hem de görüntü açısından olumsuzlukları takip altında tutuyoruz. Depremde de aynısı olmuştu bir ay önce onda da söylemiştik. Herkes dedi ki 'balıklar kayboldu, yok oldu, gittiler' ama o stres ortamı bittikten sonra bulanıklık açıldıktan sonra herkes balıkları görmeye başladı. Aynı şekilde bu süreç bir hafta 10 gün, 15 gün sürecek o zaman yine görürüz inşallah o güzel günleri birlikte. Havalar açılınca da güneş ortaya çıkınca görünümleri daha fazla ortaya çıkacak.