Ocak ayında asgari ücrete yapılan zam sonrasında enflasyonun da artması ile birlikte maaşlar erimeye başlamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücretlinin her zaman yanında olduklarını açıklarken, asgari ücretli çalışan da ara zam beklemeye koyulmuştu. Seçime sayılı günler kaldı. Gerek asgari ücret, gerekse de emekli maaşlarına ara zam yapılacağı ön görülüyor. Öyle ki Seçim vaadi olarak ilk etapta seçimden hemen önce asgari ücrete 1.500 TL civarında zam yapılacağı iddiaları konuşuluyor. 

Seçim zammı olarak asgari ücretin 5 haneli rakamlara ulaşacağı iddia ediliyor. Kulislerde dolanan bilgilere göre asgari ücrete zam konusunda farklı kalemlerde çalışmalar mevcut.  Yani asgari ücrete her an zam yapılacağı konusu gündemdeki yerini koruyor. 

Emekli İkramiyesi için 2 Formül 2,750 TL ve 1,430 TL İhtimallerinden Biri Olacak Emekli İkramiyesi için 2 Formül 2,750 TL ve 1,430 TL İhtimallerinden Biri Olacak

Asgari ücrete ara zam yapılacak

Asgari ücretle çalışan milyonlarca vatandaş Ocak ayında 5.500 TL'den 8.500 TL'ye artması akabinde derin bir oh çekmişti. Ancak pandemi sonrasında baş gösteren ekonomik olumsuzluklar, enflasyonun artması konuları, bu rakamın da değerini düşürmüştü. Seçim vaatlerinin yavaş yavaş gündeme çıkması ile birlikte bu duruma asgari ücretlinin de dahil olacağı konuşuluyor. 

Mayıs ayında seçimlerin olacağı netleşirken, hemen öncesinde Asgari ücrete ara zam yapılıp yapılmayacağı konusunda açıklama yapılacağı konuşuluyor. Öyle ki asgari ücret zammı olması durumunda 8.500 TL olan bu ücret 10,000 TL'ye yuvarlanacağı da uzmanlar tarafından bildiriliyor. 

Kahramanmaraş depremi sonrasında artan fahiş fiyatlardan vatandaş olumsuz etkilenmeye başladı. Öyle ki zaten deprem acısını içine gömen vatandaş bir de sonrasında yaşanan zamlar ile birlikte isyan etmeye başladı.

Tam da bu kapsamda devletin bu duruma el attığı ve asgari ücretliye ara zam konusunu gündeme çıkaracağı konuşuluyor. 

Umutlar devam ediyor

Seçim vaktine kadar açıklanması durumunda asgari ücret zammı vatandaşın cebini rahatlatacağa benziyor. 8.506 TL olan asgari ücretin ek zam kapsamında 1.500 TL kadar zamlanacağı kulislerde dolanırken, umutlu bekleyiş devam ediyor. Olası zam durumunda Temmuz ayında da beklenti üzerinde zam yapılacağı da konuşuluyor