Kirada oturmanın büyük bir hezimet olduğu şu günlerde, devlet kira desteği vereceği açıklaması ile birlikte vatandaşın yüreğine su serpti. Dar gelirli, maddi durumu olmayan vatandaşa birçok destek yapılmakta. Kirada olan vatandaşa özel kira yardımı yapılacağı açıklaması sonrasında kira yardımı 2023 tutarı merakla araştırılıyor. E-Devlet üzerinden yapılacağı açıklanan kira yardımı başvurusu detayları oluşturulmuşken, hak kazanan dar gelirli vatandaşa verilecek olan 1.500 TL yardım için E-devlet üzerinden başvurmak yeterli olacaktır.

Maddi durumunuz ailenizi geçindirmek kapsamında yeterli değilse, kira öderken zorlanıyorsanız E-devlet üzerinden başvuracağınız kira yardımı ile bir nebze olsun nefes alacaksınız. 

Yeni yılda yapılan asgari ücret zammı, emekli ve memur maaşı zammına ek devlet tarafından verilen yardımlarında zamlanması beklenmekte iken sevindirici haber geldi. Peki kira yardımı 2023 ne kadar oldu? 

Devlet tarafından verilen destekler kapsamında en çok yardım kira yardımı olarak dağıtılmaktadır. Peki kira yardım başvurusu nasıl yapılıyor? Kira yardımı ödemeleri kaç ay yapılıyor? İşte detaylar

Kira yardım başvurusu nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen yardımın bu kolu, kiracılara özel olarak bilinirken, belirlenen şartlara uyarsanız ayda 1.500 TL kira desteğinden faydalanabilirsiniz. 

2023 kira desteği başvurusu nasıl yapılır

2023 kira desteği başvurusu yapmak için dar gelirli vatandaş 2023 kira yardımı başvuru ekranını merakla araştırıyor. Devletin verdiği yardımlardan başka Dernekler, Vakıflar, Kaymakamlıklar da kira yardımı yapmakta.  Her il de farklılık gösteren kira yardımı başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ve e-Devlet kapısı üzerinden yapılıyor. 

Düzenli gelir ve SSK şartları mevcut

2023 kira desteği yapan vatandaş başvuru şartlarını da merak ediyor. Öyle ki E-Devlet üzerinden yapılan yardımların alınabilmesi için birçok şart bulunuyor. Kira desteği için de birçok şart bulunmakta. 1.500 TL kira desteği almanın şartları arasında destek alacak kişinin SSK'sının olmaması gerekmekte. Ve aile halkının da düzenli gelirinin olmaması şartı mevcut. Kira yardımı için devletin ilk hedefi evsiz kalmamayı sağlamaktır. 

2023 Kira yardımı nereye başvuru yapabilirim

Sosyal destek ödemeleri arasında yer alan kira yardımı başvuru şartları merak ediliyor. Başvuru yapmak isteyen dar gelirli vatandaş, kuruma giderek başvuru yapmaya çekinirken, internet üzerinden nasıl başvuracağı konusunu özellikle sormakta. Aşağıda belirttiğimiz yerlere başvurarak kira yardımınızı tamamlayabilirsiniz.  Kira yardımı için başvuru kabul eden kurumlar listesi de geçtiğimiz Kasım ayında açıklanmıştı. Öyle ki 

  • Belediyeler
  • Kaymakamlıklar (SYDV)
  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
  • Dernek ve vakıflar
  • E-devlet kira yardımı başvurusu

seçeneklerinden birini kullanarak başvuru yapabilirsiniz. 

Dar gelirli vatandaşa yapılan yardımlar arasında yer alan Kira yardımı Kasım ayı itibari ile başlamıştı. Başvuru şartlarını merak eden vatandaş araştırmasını sürdürürken, 2023 yılı için aylık verilecek olan kira yardımı 1.500 TL olarak açıklandı. 

350 TL arttı

2023 yılı için kira desteği merak edilirken, geçtiğimiz sene 1.150 TL olarak açıklanan destek bu sene ocak ayı itibari ile 1.500 TL'ye çıkarıldı. 

Belediye Yardımları Hem Cebinizi Hem Evinizi Isıtacak! Geç Kalmayın Belediye Yardımları Hem Cebinizi Hem Evinizi Isıtacak! Geç Kalmayın

E-devlet üzerinden nasıl başvurulur?

Telefonundan ya da bilgisayarından oturduğu yerden kira başvurusu yapmak isteyen vatandaşın izleyeceği yolu sizlerle paylaşmak istedik. E-Devlet uygulamasına kimlik ve şifreniz ile girmeniz akabinde arama kısmına 'Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması' yazarak başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz. Giriş Yap seçeneği önünüze çıkması akabinde size sorulan bilgileri girdiğinizde ve sizden istenilen gerekli bilgileri doldurmanız akabinde onay tuşu ile kira yardım başvurunuzu tamamlamış olursunuz

Kira yardımı ücreti nereye yatırılıyor?

Kira yardımı için yaptığınız başvurunun kabul edilmesi akabinde her ay PTT üzerinden 1.500 TL alabileceksiniz.