SADAT veya Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş , 28 Şubat döneminde üstsubay, astsubay ve subay rütbeli emekli askerler tarafından 2012 yılında kurulmuş bir Türk savunma danışmanlık ve eğitim şirketidir. Bir yıl sonra aynı ekip tarafından Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) de kurulmuştur. Her iki organizasyon da aynı amaca sahiptir. Sadat yapılandırmasıyla ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

ASSAM ve Sadat’ın Bağlantısı Ne?

4-21

Bu Gözler Daha Neler Görecek? Hakan Bayrakçı CNN Türk Canlı Yayınında Tırnaklarını Kesti Bu Gözler Daha Neler Görecek? Hakan Bayrakçı CNN Türk Canlı Yayınında Tırnaklarını Kesti

ASSAM'ın amacı, İslam ülkelerinin küresel siyasi sahnede süper güç haline gelmesini sağlamaktır. SADAT Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tanrıverdi de ASSAM'ı dünya kamuoyuna stratejiler oluşturan ve alternatif yöntemler sunan yumuşak bir güç olarak tanımlamıştır. SADAT ise İslam ülkelerinin mevcut silahlı kuvvetlerine ve polis teşkilatlarına sert güçlerini etkin bir şekilde kullanmaları için yeniden yapılanma, danışmanlık, eğitim ve teçhizat hizmetleri sunan bir yumuşak güç olarak tanımlanıyor. Özetle, SADAT misyonu, İslam ülkeleri arasında savunma ve savunma sanayi işbirliği ortamı oluşturmak ve İslam dünyasının kendi kendine yeten bir askeri güç haline gelmesine ve Dünya Süper Güçleri arasında hak ettiği yeri almasına yardımcı olmaktır.

Sadat Hakkında İddialar

5-15

Bir savunma danışmanlık ve askeri eğitim şirketi olan SADAT, yoğun incelemelere ve Suriye'deki El Nusra örgütüne silah kaçakçılığı yaptığı iddialarına konu oldu. Şirketin savunma alanında danışmanlık ve eğitim verme misyonuna rağmen, kuruluşundan bu yana SADAT'ın etrafında söylentiler ve suçlamalar dönüyor.

Şirketin kurucularına göre SADAT ismi, "Savunma Müşavirliği"nin kısaltması olarak seçilmiş ve Arapça'da "seyyidler" anlamına da gelmektedir. Ancak bazıları, SADAT liderliğinde sivillere çok sayıda ağır silah dağıtıldığı iddiasıyla şirketi Türkiye'deki başarısız 15 Temmuz Darbe Girişiminin püskürtülmesine bağladı. Şirketin kurucusu İsmail Tanrıverdi, bu kadar az danışmanı olan bir şirketin darbe girişiminde ağır silahlar dağıtmasının ve darbenin bastırılmasında rol oynamasının mümkün olmadığını belirterek, bu iddiaları yalanladı. SADAT'ın böyle bir misyonu olmadığını da ifade etti. Ancak bu iddia edilen silahların şu anda kimin elinde olduğu sorusu yanıtsız kalıyor. SADAT'la ilgili süregelen tartışmalar, şirketin gerçek faaliyetleri ve misyonunun yanı sıra ağır silahların bilinmeyen kişi veya kuruluşların elinde olduğu iddia edilen yayılımının potansiyel tehlikeleri hakkında soru işaretleri yaratmaya devam ediyor.