Kars Kalesi'nin arkasında bulunan ve uzun yıllar boyunca askeriyenin himayesinde olan tarihi binalar, askeriyenin bölgeden çekilmesiyle yıkılarak yok oldu.

Günümüze kadar ayakta kalmayı başaranlar ise bakımsızlık yüzünden yıkılmaya yüz tutmuş durumda ve bazıları da halk tarafından hayvan barınağı olarak kullanılıyor. 

Kars Dereiçi bölgesinde yer alan ve adeta dağın için gömülmüş bir şekilde inşa edilen 150 yıllık tarihi sığınağın merdiven ve kapıları şimdilik sökülmüş vaziyette. 

karstarihisiginak

Vatandaşlar ise Kars'ta tarihi yapılara önem verilmediğini ve tarihi sığınaktan yetkililerin haberinin olmadığını söyledi. Tüm tarihi yapıların her geçen gün kaybolmaya devam ettiğini belirten vatandaşlar, şunları kaydetti:

Maymunlar 50 Bin Yıl Önce Taş Alet Yaptı! Maymunlar 50 Bin Yıl Önce Taş Alet Yaptı!

Başta tabyalar olmak üzere birçok tarihi değer gözler önünde yok oluyor. 150-200 yıllık tarihi binalar turizme kazandırılmayı beklerken, ya hayvan barınağı oluyor ya da kimliği belirsiz kişilerce define bulmak için tarumar ediliyor. Yetkililer biran evvel bu yapıları koruma altına almalıdır. Yoksa bu yapılar yıkılarak kaybolacak.