İŞKUR yardımları devam ediyor. Uzun süredir İŞKUR iş ilanlarından milyonlarca vatandaş faydalanmaktayken, işsiz vatandaşa da İŞKUR'un işsizlik maaşı ödemesi yaptığını biliyor muydunuz? 2023 senesinde işsizlik maaşına da rekor zam geleceği konuşulurken, işsiz vatandaş başvurması durumunda PTT üzerinden aylık 3.048 TL ile 7.885 TL arasında maaş alacak. 

Şubat 2023 Emekli Promosyonu Kampanyası! Ziraat Bankası Emekli Promosyon Şubat 2023 Emekli Promosyonu Kampanyası! Ziraat Bankası Emekli Promosyon

Ancak işinden ayrılan ve işsiz kalan vatandaşın faydalanabileceği işsizlik maaşı 2023 ne kadar oldu? İşsizlik maaşı için nereye başvurabiliriz? İşsizlik maaşı kimlere veriliyor? sorularının detaylı yanıtları sizlerle. 

İŞKUR işsizlik maaşı için nereye başvurulur?

İŞKUR tarafından belirlenen şartlara uyan işsizlere verilen işsizlik maaşı başvuru yapılması durumunda kabul görürse verilen geçici bir maaş olmakta iken işsizlik maaşı başvuruları E-Devlet üzerinden yapılmaktadır.  Günümüzde var olan ekonomik kriz nedeniyle işsizlik oranının sürekli pozitif eğilim göstermesi sebebiyle, devlet işsiz vatandaşına sahip çıkıyor. Öyle ki cep harçlığı olacak kadar da olsa işsiz bireyin kendi ihtiyacını karşılaması adına verilen işsizlik maaşı başvurularını E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. 

İşsizlik maaşı kimlere verilir?

Çalışma akdinin bitmesi öncesinde son 3 yıl içinde 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olanlara 240 gün, bin 80 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olanlara ise 300 gün süreyle işsizlik maaşı verilmektedir. 

Son dönemde yaşanan ekonomik kriz sebebiyle yardım kuruluşları ve bakanlık tarafından yardım sayılarında artışa gidilmişken, İŞKUR İşsizlik Maaşı konusunda da zamlı maaş konusunu gündeme getirdi. İŞKUR işsizlik maaşı için belirlenen koşullara uymanız durumunda işsizlik maaşından faydalanabileceksiniz. 

Yeni işsizlik maaşı ne kadar?

2023 yılında yapılan zamlar sonrasında gözler işsizlik maaşına zam yapılıp yapılmayacağına çevrilmişken, İŞKUR müjdeli haberi verdi. 2 bin 568 TL ile 5 bin 317 TL arasında değişen işsizlik maaşından, şartları sağlayan her birey faydalanabilecek. 

İşsizlik Maaşı alma şartları neler?

İşsizlik maaşı almak için ilk şart kendi kusurları ve isteği dışında işten ayrılmak. Son 4 aydır çalışıyor olma zorunluluğu olduğu gibi 36 ayda da en az 60 günlük sigortalı olma zorunluluğu mevcut. 

İŞKUR İşsizlik maaşı nereden sorgulanır?

Yukarıdaki tüm detayları oluşturdunuz ve sadece maaşın hesabına yatması bekliyorsanız takip edebileceğiniz bir sayfa olduğunu da bilin. Öyle ki E-Devlet uygulaması ya da resmi internet sitesi üzerinden issizlik-odenegi-odemesi sayfasına gittiğiniz takdirde işsizlik maaşınızı sorgulayabilirsiniz.

İşsizlik maaşı kaç ay yatırılıyor?

İşsizlik maaşı ödemeleri bakanlık tarafından aksi bir durum belirtilmedikçe her ayın 5'inde hesaplara yatıyor. İşsiz vatandaş en az 6 ay işsizlik maaşı alabiliyor. 

İşsizlik oranı nasıl?

Ekonomik geçinmenin gün gün zorlaştığı şu günlerde ülkedeki işsizlik oranı TUİK tarafından yüzde 22,9 olarak açıklanırken, bu da genel anlamda 8 milyon 459 bin kişiye tekabül ediyor.