E-Devlet'ten başvuru yapılıp, PTT üzerinden çekilen yardımlara her gün bir yenisi ekleniyor. Aile destek ödemesi adı altında başlatılan yardım için başvurular devam ederken, ihtiyaç sahibi vatandaş her ay yardım parasını PTT aracılığı ile çekebiliyor. 2023 senesinde gerek asgari ücrete gerekse de emekli ve memura yapılan zam sonrasında gözler devlet desteklerine çevrilmişken, enflasyona oranla bu desteklere zam yapılması, ihtiyaç sahibi vatandaşın cebini bir nebze de olsa rahatlatıyor. 

Temmuz ayından başlatılan Aile Destek Ödemeleri tam sürat devam ederken, yeni yıl itibari ile bu destekler zamlı bir şekilde çekilecek. 

Ocak ayı erken yatmıştı

Aile destek ödemeleri geçtiğimiz Ocak ayında henüz başlarındayken hesaplara yatması sonrasında, aradan geçen 1 ay akabinde tekrar ne zaman yatırılacağı merakla araştırılıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, geçtiğimiz günlerde ale destek programı hakkında bilgi vermiş ve 1,6 milyon haneye 884 milyon TL ödeme yapıldığını açıklamıştı. Asgari ücrete yapılan zam sonrasında ise hane başına düşen destek parasına zam yapıldı. Hanedeki bireyin durumuna göre destek ödemeleri 850 TL ve 1.250 TL arasında değişiklik gösteriyor. 

Derya Yanık yeni dönem aile destek ödemeleri ile alakalı olarak yaptığı açıklama da "Bir sonraki ödeme dönemimizde 1,6 milyon hanemize 883 milyon lira tutarında destek verirken, ödeme tutarını 850 - 1250 lira olarak artırdığımız desteğimizde 2 milyondan fazla hanemize 1 milyar lirayı aşan tutarda ödeme yaptık. Son olarak aralık ayı içinde 2,8 milyon haneye 3,6 milyar lira destek verdik." ifadeleri kullanıldı.

Aile içine gelen gelire göre değişiyor

Haneye giren maaş miktarına göre belirlenen yardım parası düzenlemesi şu şekilde. Hane içinde kişi başına düşen gelir düzeyine göre; 

450 TL ve altı olanlar: 1.250 TL,

450 TL üzeri / 911,15 TL ve altı olanlar: 1.100 TL,

911,15 TL üzeri / 1372,30 TL ve altı olanlar: 950 TL,

Denizbank Promosyon Şovu Yaptı! 18.800 Ek Ödeme Hesaplara Yattı Denizbank Promosyon Şovu Yaptı! 18.800 Ek Ödeme Hesaplara Yattı

1372,30 TL üzeri / 1833,45 liradan az olanlar: 850 TL yardım parası alabiliyor. 

12 Ay boyunca her ay hesaplarda

Aile destek ödemesi almaya hak kazanan vatandaş, kendisine belirlenen yardım parasını her ayın belirlenen günlerinde PTT üzerinden çekebiliyor. 

Sorgulama yapabilirsiniz

Aile destek ödemeleri ile alakalı ne zaman yatacağı ile alakalı bilgi almak isteyen vatandaş Şubat ayı aile destek ödemeleri ne zaman sorusunu yanıt arıyor. Ocak ayı ödemeleri çok erken bir tarihte verilmesi sonrasında Şubat ödemelerinin de erken yapılıp yapılmayacağı araştırılıyor. Ancak, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan henüz şubat ödemelerine ilişkin bir açıklama gelmedi. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ve PTT üzerinden çekilen yardım parası her ayın 8'in de hesaplara yatarken, e-Devlet kapısından ‘Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama’ hizmeti aracılığıyla da yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. 

Aile destek ödemeleri uzayacak mı?

Geçtiğimiz sene Temmuz ayında başlayan Aile destek kampanyasının 1 yıl süre geçerli olacağı açıklanmıştı. Yeni yıla girilmesi ile birlikte Temmuz 2023 sonrasında devam edip etmeyeceği merak edilirken, konu ile alakalı net bir açıklama yapılmadı.