Devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek verilmeye devam ediliyor. Özellikle maddi yönden sıkıntı çeken kişilere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım yapılmaktadır. Bu destek ödemelerinden biri de evde bakım maaşı ödemeleri olmaktadır. Bu destek ödemelerinden faydalanmak için bazı şartları karşılamanız gerekiyor.

Her ay belirli tarihlerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hesaplara yatırılan evde bakım maaşı bakıma muhtaç engelliler ile yaşlı bireylerin aileleri tarafından en iyi şekilde bakılması amacıyla gerçekleştirilmekte ve hesaplara 4336 TL tutarında yatırılmaktadır. Zamlı destek ödemeleri de bugünden itibaren yatırılmaya başlanacaktır.

Hesaplara 4336 TL Yatırılıyor!

Devlet tarafından verilen evde bakım aylığı her ayın 15’i ile 31’i arasında hesaplara yatırılmaktadır. Destek ödemesine başvuran ve ödemeden faydalanmak isteyen vatandaşlar PTT üzerinden ödemelerini alabilecekleri gibi ayrıca ödemeler hesaplarına da yatırılabilecektir.

Daha önce bakıma muhtaç olan yaşlılar ve engelliler için evde bakım maaşı ödemesi 3336 TL tutarında yatırılıyordu. Gelen yüzde 30 zam ile bu tutar 4336 TL’ye yükseltildi. Evde bakım maaşından faydalanmak için gelir kriterinin uygun olması, bakıma muhtaçlık kriteri ve ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu olması şarttır.

18 Yaşını Geçen Annelere Destek! PTT'de 16.000 TL'niz Var 18 Yaşını Geçen Annelere Destek! PTT'de 16.000 TL'niz Var

Evde Bakım Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evde Bakım Maaşı her ay hesaplara otomatik olarak yatırılan ödemelerdendir. Evde bakım aylığı ödemelerinin hesaplara yatırılıp yatırılmadığını e-Devlet platformuna giriş yapıp TC Kimlik numaranız ve şifrenizle girerek arama çubuğuna Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama yazarak bilgi edinebilirsiniz. Açılan sayfa üzerinden siz de maaş ödemesiyle ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

e-Devlet ile sorgulama harici eğer maaşınızı Ziraat Bankası üzerinden alıyorsanız bankaya kayıtlı cep telefonu numaranızın mesaj kısmına BAKIYE yazıp 4747’ye mesaj atarak maaşın hesabınıza yatıp yatmadığını kolayca sorgulayabilirsiniz.