Emekli 6,175 TL, Memur 12,778 TL! İşte Zamlı Maaş Açıklaması Emekli 6,175 TL, Memur 12,778 TL! İşte Zamlı Maaş Açıklaması

Devlet yardımları 2023 yılında katlanarak devam ediyor. Asgari ücrete yapılan zam sonrasında özellikle dar gelirli vatandaşı ilgilendiren yardım ödemelerine de asgari ücret zammı oranında zam yapıldı. Kimi ödemeler tek seferlik, kimileri de maaş şeklinde tamamlanmakta iken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hak kazanan aileler türlü türlü ödemeler alıyor. 

Çocuğu olan ailelere çocuk yardımları yapılırken, engelli, yaşlı, okuyan, yakacak, tüketim yardımları gibi birçok yardım kabul edilmesi şartı ile adeta saçılıyor. Dar gelirli vatandaşın cebini serinleten birçok yardım ödemelerine gün gün yenisi eklenirken, son olarak toplamda 24.074 TL ödenecek olan çeyiz yardımı da çok araştırılıyor. 

18 yaşını geçen herkesin belirli şartları taşıması kapsamında ödemesini alabileceği çeyiz yardımı detayları da araştırılıyor. 

2023 yılı ödemeler arttı

Asgari ücrete yapılan zam sonrasında vatandaş, yardımlara zam gelecek mi araştırmasını yapmaktaydı. Dar gelirli vatandaşın faydalanabileceği onlarca yardım bulunmakta. 

Gerek E-Devlet üzerinden gerekse de bağlı olunan Kaymakamlık binalarına gidilere başlatılan yardım başvuruları arasında evde bakım aylığı, elektrik yardımı, iş görememezlik ödemesi, çeyiz parası, dar gelirliye konut katkısı, cenaze yardım parası, yolluk ödemesi, doğum izni yardımı ve süt parası gibi destekler çok dikkat çekiyor. Deprem sonrasında ev yardımı ile birlikte evleneceklere çeyiz yardımı da araştırılan ödemeler arasında yer alıyor. 

Zamlı yardım ödemeleri

2022 senesinden 2023 senesine girilmesi ile birlikte yardım ödemelerinde artışlar sağlandı. İşte zamlanan destek ödemeleri listesi 

Evde bakıma muhtaç olan bireyin olması durumunda yatırılan evde bakım maaşı 1798 TL iken yeni zamlar ile 2. 706 TL'ye çıkartıldı

Engelli bireylere sunulan engelli maaşı 1.035'dan 1.552 TL'ye çıktı

Bulunduğunuz şehre göre ödemesini alacağınız elektrik desteği de 69 ile 137 TL arasında değişiyor.

Destek ödemeleri kapsamında 1.250 TL'ye kadar ödemeler yapılırken, diğer dikkat çeken bir yardım da çeyiz yardımı olarak karşımıza çıkıyor. 

Çeyiz yardımı nedir?

Evlenecek olan eşlerin ikisinin de faydalanabileceği çeyiz desteği detayları şu şekilde. 

Çeyiz hesabınız ile en az 3 yıl birikim yaparak 27 yaşınızı doldurmadan önce evlenmeniz durumunda toplam birikiminizin maksimum %25’i kadar devlet katkısı elde edersiniz. Ayrıca birikimlerinizden kâr payı getirisi de elde edersiniz.

5 yıl da 48 bin lira biriktiren bireye 12.037 TL'lik destek devlet tarafından veriliyor. Evlenecek eşler ayrı ayrı bu imkândan faydalanabilmekte iken toplamda 24.074 TL'ye kadar destek ödemesi alabiliyor