Enflasyon şartlarının yaşamı zorlaştırdığı günümüzde, çoğu vatandaş hak kazanabileceği yardımların da farkında olmayabiliyor. Özellikle de geçim darlığı çeken, evinde okuyan çocuğu bulunan dar gelirli vatandaş ne yapacağı konusunda bilgi sahibi değilken, daha az zorda olan birey bu yardımlardan faydalanabiliyor. 

Özellikle de aile yardımlarının yavaş yavaş duyulmaya başlaması ile birlikte vatandaş arama motorları üzerinden yardımları araştırırken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu konuda ön sırada yer alıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından oluşturulmuş olan yardımlar arasında, evinde okuyan öğrenci bulunan vatandaş, belirlenen şartları taşıması durumunda birçok yardımdan faydalanabiliyor. Bu kapsamda karşısına çıkan en büyük destek 1.300 TL kırtasiye yardımı olarak biliniyor. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen ve başvuruları hala devam eden okul yardımı 1.300 TL'ye kadar ulaşabiliyor.  Yardım kampanyaları ilk başladığında aile de hiç bireyin çalışmaması durumunda verileceği açıklanmışken, yavaş yavaş şartlar gevşetilmiş ve evde çalışan sadece bir kişi var ise de yardımdan faydalanma imkânı doğmuştu. Öyle ki artık aile de kişi başına düşen miktar asgari ücretin dörtte biri ise bu yardımlardan kolaylıkla faydalanabilirsiniz. 

1+1 2+1 3+1 Fark Etmez! Bu Devlet Desteğiyle Bedavaya Ev Sahibi Olabileceksiniz 1+1 2+1 3+1 Fark Etmez! Bu Devlet Desteğiyle Bedavaya Ev Sahibi Olabileceksiniz

Okul Yardım parası alma şartları

Evinde okuyan öğrencisi bulunan vatandaşa özel devlet yardımları arasında E-Devlet üzerinden başvurabileceğiniz ödemeleri ise PTT üzerinden alabileceğiniz yardım detaylarında elinize 1.300 TL geçecek. 

Eğitim öğretim hayatına devam eden öğrenci şartı olması ile birlikte vazife ve harp malullüğü aylığı alanların da belirli şartlarla bu yardımdan faydalanabileceği açıklandı. Muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailenin bir de sosyal sigortasının bulunmadığı durumlarda faydalanabileceği 1.300 TL yardım başvuruları E-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.

Siz de yukarıdaki şartları taşıyorsanız PTT okul yardım parasına başvurabilirsiniz. İnternetin kullanılmaya başladığı günümüzde yardım başvuruları oldukça kolay yapılmaktadır. Devlet yardıma muhtaç vatandaşın yanında olmakta iken, bu basit şartları taşıdığınız takdirde de hemen başvurunuz onaylanacaktır. 

Çocuk sayısına göre yardım değişiyor

Annenin doğurduğu canlı çocuk sayısına göre başvuru sonrasında yardım miktarı artmakta iken bu şartları taşıyan aile 1.300 ye varan yardımdan faydalanabiliyor. 

İlk şart T.C. vatandaşı olmak olan başvuru şartlarında, okul devam zorunluluğu bulunmaktadır. Özellikle de kimliği çıkmış olan öğrenci şartı aranmakta olan 1.300 TL yardım parası alma şartları tamamlanınca yeni doğan çocuklarına çocuk yardımı alınabilinecek.

Vatandaş 1.300 TL yardım parası almak için başvurusunu takip etmek adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan il müdürlüklerini ziyaret edebilir.

İşte başvuru formu

Siz de 1.300 TL PTT yardımından faydalanmak istiyorsanız, 1300 TL yardım başvuru formunu doldurmanız gerekmekte. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan il müdürlüklerine giderek başvuru yapabilmektesiniz. Ancak kimi vatandaş yüz yüze başvuru yapmaktan çekinebiliyor. Yardım parası almak için E-Devlet üzerinde bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesinde yardım başvuruları kısmından 1.300 TL yardım için başvuruda bulunabilirsiniz. 

Size ulaşacaklar

Siz de başvurusunu yaptığınız 1.300 TL yardım parası gelişmelerini E-Devlet üzerinden takip edebilirsiniz. Başvurunuz onaylanması durumunda ise Sosyal hizmetler tarafından aranacaksınız.

Yardımlar başlıyor

Başvuruda bulunan vatandaşlar çocuk paralarını başvuru yaptığı ayı takiben bir sonraki ayın 25'inci gününde PTT hesaplarından çekebilir ya da PTT’den alabiliyor. Geçtiğimiz aylarda başvuru yapan ve başvurusu onaylanan ailelere ödemeler yarın itibari ile başlayacağı ve ay sonuna kadar hesaplarda olacağı açıklanmışken, PTT hesaplarınızı ay sonuna kadar kontrol edin.