Elektrik faturası özellikle de son zamanlarda çok büyük bir külfet olarak maddi durumu yetersiz olan bireyin cebini yoruyor. Öyle ki bunun farkında olan devlet yeni başlattığı fatura yardımı ile faturanın belli bir kısmını her ay düzeli olarak ödüyor. Size kalan kısmı ise sadece faturayı kapıp PTT şubelerine götürmek oluyor. 

Hal bu iken elektrik faturası desteği çok merak ediliyor. Elektrik faturası desteği başvuruları nasıl oluyor? elektrik faturası desteği başvuruları nereden yapılıyor? İşte detaylar

Dar gelirli ihtiyaç sahibi hanelerin başvurusunu tamamlaması akabinde elektrik faturası desteği ödemesinden her ay faydalanabileceği açıklandı. Faturası 130 TL üstü gelen vatandaşlar PTT’ye giderek fatura desteğini alabiliyor. 

SGK'dan EYT'li Ayarı! Maaşlar 18 BİN Lirayı Geçecek SGK'dan EYT'li Ayarı! Maaşlar 18 BİN Lirayı Geçecek

Fatura desteği ödemeleri kaç para?

Devletin ödemelerini PTT aracılığı ile yaptığı bir yardım da elektrik fatura desteği olarak karşımıza çıkıyor. Devlet, 1 kişilik aileler için 130,09 TL, 3 kişilik aileler için 173,46 TL, 4 kişilik aileler için 216,82 TL ve 5 kişilik aileler için 260,19 TL ödemede bulunuyor. 

130 TL fatura desteği şartları

Elektrik fatura desteği faydalanmak için ilk şart, faturanızın 130 TL üstü gelmesi şartı olmakta iken bu şartı son zamlardan sonra ülkedeki her hane taşıyor. Elektrik desteğinden faydalanmak için hanedeki kişi başı gelir asgari ücretin 3'te 1'i olmak zorunda iken minimum ödeme 130 TL maksimum yardım ise 260 TL olarak açıklandı.

Kalan borcu kendiniz ödeyeceksiniz

Elektrik fatura desteğinden faydalanmak için belirlenen şartları taşımanız durumunda destek ödemesi alabileceksiniz. Yukarıda belirlenen miktarda ödeme yapılırken, kalanı vatandaş cebinden ödüyor