Devletten 65 Yaş Aylığı Müjdesi! 8.000 TL Hesabınıza Yatacak Devletten 65 Yaş Aylığı Müjdesi! 8.000 TL Hesabınıza Yatacak

Kara soğukların özellikle de bugün itibari ile etkisini göstermesi, ısınma maliyetlerini de otomatik olarak arttırmakta. İşte bu kapsamda devreye giren PTT, Doğalgaz yardımı yapacağını açıkladı. Devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yatırılacağı açıklanan Doğalgaz yardım parası işlemleri için nereye başvuracağı konusunda çekinceli olan vatandaş, PTT doğalgaz yardımı başvurularını araştırmaya koyuldu. 

E-Devlet üzerinden yapılacağı açıklanan doğalgaz yardımı, ihtiyaç sahibi vatandaşın adeta içini ısıtırken, doğalgaz yardımı PTT üzerinden alacağı söylendi. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere uyan her vatandaş, doğalgaz yardımı olarak 900 ile 2500 lira arasında destek alabilecek. 

Zorlu geçen kış mevsiminde ailelerin en çok ihtiyacı ısınma desteği olurken, uzunca bir süredir devlet, Doğalgaz desteği kapsamında çok sayıda aileye maddi imkân sağlıyor.  

Ankara öncü oldu

Geçtiğimiz hafta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 'Çocukların üşüdüğü bir yerde hiçbir kalp ısınamaz' sloganı ile birlikte yüzbinlerce ailenin doğalgaz yardımından faydalanacağını açıklamıştı. E-Devlet üzerinden yapılan başvurular neticesinde belirlenen detaylar sonrasında Başkent Kartlara 500 TL'lik yardım yatırılmıştı. 

Şimdilerde PTT üzerinden yatırılacak olan doğalgaz desteği ile alakalı vatandaş detayları araştırmakta iken, şartlara uyan her aileye 900 ile 2500 TL arasında nakdi destek yapılacak. 

Doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır?

E-Devlet hesabı üzerinden yapılacak olan doğalgaz destek başvurusu için öncelikle E-Devlet hesabınız ve şifrenizin elinde bulunması gerekiyor. T.C. Kimlik ve şifresi ile hesabına giriş yapan vatandaşın ulaşması gereken sayfa Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” sayfası olurken, kimlik bilgilerinin doğrulanması sonrasında başvurularını tamamlayabiliyor. 

E-Devlet şifresi olmayan vatandaş, en yakın PTT şubesine giderek şifrelerine ulaşmaları sonrasında E-Devlet hesaplarına giriş yapabilmekte. 

Doğalgaz Yardımı nereye yatacak?

Doğalgaz Yardımı almaya hak kazanan aileler, desteğin nereye yatacağı konusunu araştırıyor.  Destek, hak sahiplerinin PTT kartına yatırılacak. 

PTT'ye Fatura götürülecek

E-Devlet Kapısı üzerinden hanede kayıtlı mesken türü doğalgaz aboneliğine sahip bireyin başvurusunu yapacağı yardım için belirlenen şartlar içerisinde PTT’ye doğalgaz faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilme şartı da mevcut.

Sosyal Aile Bakanlığı tarafından geçtiğimiz sene 900 ile 2500 lira arasında olan Doğalgaz yardım desteği 2023 yılında ne kadar olacağı konusunda açıklama bekleniyor. 

Doğalgaz yardımı başvuru şartları neler

PTT tarafından ödemesi yapılacak olan Doğalgaz yardımı için belirlenen kriterlere uymanız gerekiyor. 

  • Türk vatandaşı olması,
  • E-Devlet kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunması,
  • Doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması,
  • İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması
  • Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması,
  • Hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi

Doğalgaz Desteği rekora koşuyor

Çetin kış günlerinde halkını düşünen devletimiz tarafından yapılan bu yardım kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere 85 milyar lira destek parası ödendi. 

Doğalgaz Destek parası yardımları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hala devam ederken, 50 farklı kalemde yardım politikası bulunuyor