Gençlere PTT üzerinden ayda 1,250 TL ödeme yapılacak. Başvuruların açıldığı sistem yoğun ilgi görüyor. Evinde 18-26 yaş arası çocuğu bulunan kişiler PTT'ye giderek bu yardım başvurusunda bulunabilecek. Sadece T.C. kimlik kartı ile başvurular E-Devlet üzerinden yapılırken, toplamda 7.500 TL yardım detayları sizlerle. 

Devlet tarafından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde yeni bir yardım kampanyası başladı. Yaşam şartlarının zorlaştığı günümüzde ihtiyaç sahibi ailelere destek veren devletimiz, bu kere kollarını gençler için açtı. Gençlerin yaşam kalitesini arttırabilmek adına aylık 1.250 TL yardım ödenecek. 

Karşılıksız ve geri ödemesiz olacak olan gençlere destek başlığı altında başvuru şartları da çok basit olacak. İhtiyaç sahibi vatandaşın yararlanabileceği bu ödemeler ile vatandaş bir nebze olsun nefes alacak. 

Aile ve Sosyal Bakanlığı tarafından düzenlenen yardım kapsamında PTT ile iş birliği yapıldığı açıklanırken, en yakın PTT şubesine giderek başvuru da bulunabilirsiniz.  İşte ayda 1250 TL’lik PTT yardımı ve şartları

İster Şubeye Git, İster SMS'le Başvur! PTT Kefilsiz Şartsız 50 Bin TL'yi Hesaplarınıza Yatıracak İster Şubeye Git, İster SMS'le Başvur! PTT Kefilsiz Şartsız 50 Bin TL'yi Hesaplarınıza Yatıracak

Tamamen karşılıksız olarak sunulan bu hizmetten gençler sadece bir kere faydalanabilecek iken şu an da geriye 6 aylık bir kaldı. Temmuz ayına kadar belirlenen koşulları karşılıyorsanız aylık 1.250 TL'yi 6 ayda 7.500 TL toplam alabileceksiniz. 

E-Devlet üzerinden başvuru yapılır mı

18-26 yaş arası gençlerin faydalanabileceği yardımlar E-Devlet üzerinden yapıldığı gibi PTT üzerinden de başvurulara açıldı. Siz de 18-26 yaş aralığındaysanız ve desteğe ihtiyacınız varsa en yakın PTT şubesine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. 

Gençlere 1.250 TL yardım başvurusu şartları neler?

Gençler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve PTT'nin ortak olarak başlattığı kampanya için başvuru şartları da çok basit. Bu şartlar ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 18-26 yaş aralığında olan herkesin başvuru yapması mümkün olabiliyor.

Herhangi bir sigorta ile bağı olmayan gençlere sunulan bu yardım da haneye giren para ise kişi başına düşen tutar Dörtte biri olması şartı var. 

-TC vatandaşı olmak

-İkametgah adresinin Türkiye sınırları içinde olmalıdır.

-Yardım alacak kişiler 18-26 yaş aralığında olmak.

-Kamu çalışanı ya da özel sandıklara mensup çalışan olmaması gerekir.

-Devlet yurtlarında yer alan yaşayanlar, çocuk bakımevlerindekiler ve askerler bu ödemelerden faydalanabilir.

-Hane içinde kişi başına düşen gelirin üçte birinden az tutarın düşmesi gerekir

E-Devlet üzerinden yapılan başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından yapılabiliyor. 

Temmuz ayında son bulacak

Bakanlığın çalışmaları ile başlatılan yardım kapsamında 12 boyunca ödeme yapılabiliyor. Geriye kalan 6 ay bu yardımdan faydalanmak için hemen başvuruda bulunabilirsiniz. 

2022 Haziran ayında başvurular sonrasında Temmuz ayında ödemeler başlamış ve 1 sene boyunca her ay yatırılacağı belirlenmişti. Kalan 6 ay için de başvuru yapabilir, aylık 1.250 TL'den faydalanabilirsiniz. 

Aylık ödeme planı belirlendi

4 farklı şekilde yapılacak olan yardımlar için kişi başına düşen miktarlar göz önünde olacak.

  • hane de kişi başına düşen miktar 450 TL ve altında olanlara aylık 1.250 TL ödeme yapılacak. 
  • 450 lira üzeri ve 911,15 lira arası kişi başı geliri olan hanelerde 1.100 lira ödenecek.
  • 11,15 lira ve 1372,30 lira arasında kişi başı geliri olan hanelerdeki ihtiyaç sahibine her ay 950 lira aylık ödeme belirlenecek 
  • 1372,30 üzeri ve 2.835,60 liradan az kazancı olan kişiler ise aylık 850 lira destek alabilecek.