Ödemeler bugün başlayacak. E-Devlet üzerinden yapılan başvuru ile birlikte 1.500 TL PTT'de hazır sizi bekleyecek.  Uzun süredir kira yardımı gündemdeki yerini korumakta iken dar gelirli hanelere ödemeler devam ediyor.  Peki PTT kira yardımı nasıl alınır? PTT kira yardımı başvuru şartları neler? 

Yapay Et Türkiye'ye Geliyor! Neden Et Fiyatları Arttığı Ortaya Çıktı Yapay Et Türkiye'ye Geliyor! Neden Et Fiyatları Arttığı Ortaya Çıktı

Kış günlerinde alım gücünün düşmesi faturaların kabarması ile birlikte vatandaş hak kazanacağı desteklere yönelmişken, şu sıralar kira yardımı desteği revaçta. E-Devlet kira yardımı kapsamında başvuruların açıldığı günden itibaren on binlerce hane bu destekten faydalanıyor. E-Devlet üzerinden sosyal yardımlar sayfasından yapılan kira yardım başvurunuzun onaylanması durumunda PTT'den her ay 1.500 TL'ye kadar ödeme alabileceksiniz. 

Özellikle de yeni yılın girmesi akabinde yeni yardımlar devlet destekli süregeliyor. Senelerdir dar gelirli vatandaşın faydalandığı devlet destekleri sayesinde cepleri biraz bayram ederken diğer taraftan da ihtiyaçlarını karşılamak kapsamında ferahlama yaşıyor. Yeni yılda zamlanan yardımlar arasında kira yardımı da bulunuyor. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda 12 ay boyunca düzenli olarak PTT kira yardımından faydalanabileceksiniz 

Başvurular açıldı

Devlet yardımlarının çoğu E-Devlet ya da Sosyal Vakıflar aracılığı ile yapılmakta iken PTT üzerinden ödemesini alabileceğiniz Kira yardımı başvuruları da aynı şekilde oluyor.  Kirada oturan dar gelirli vatandaşa yaşadığı yere göre 1,500 TL'ye kadar nakdi destek sağlanıyor.  Evi kentsel dönüşüme giren vatandaşa 2.500 TL'ye kadar yardım verilebiliyor. 

Hemen onay alıyor

E-Devlet üzerinden başvuru sürecinizi tamamladıktan 15 gün sonra kira yardımından faydalanıp faydalanamayacağınızı öğrenebilirsiniz. 

Temmuz ayında bitecek

PTT kira yardımı Temmuz ayında ilk etabı tamamlanacakken, devletin desteği uzatacağı açıklaması da yapıldı. Şartları sağladığını düşünen vatandaş kira yardımı almak için E-Devlet ve Sosyal Yardımlaşma Vakıflarından başvurularını yapabiliyor.

PTT kira yardımı başvuru şartları

Dar gelirli vatandaşa yönelik olan kira yardımı için başvuran hane bireyinin sigortasının olmaması gerekiyor. 

  1. Sigortası olmayan vatandaşlar
  2. Emekli, dul, yetim aylığından yararlanmayan vatandaşlar
  3. Üstüne kayıtlı rastgele bir gayrimenkulün olmadığı vatandaşlar

Başvuru nasıl yapılır

E-Devlet hesabınız ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile başvurularınızı yapabilirsiniz. Şifre ve kimlik numaranız ile E-Devlet girişi akabinde sosyal yardımlar sayfasından başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.