2022 senesi adeta emekli promosyonu anlaşmaları ile geçmekte iken 2023 senesi Ocak ayı zamlı ödemeleri ile birlikte bir de EYT'lilerin devreye girmesi 2 milyondan fazla yeni emekli olacak olması bankalar arasındaki rekabeti de arttırıyor. Öyle ki Mart sonu Nisan başı gibi ödeme alacak olan EYT'liler bankalar arası rekabeti daha da arttıracağa benziyor.

Bankalar 2 milyondan fazla emekliyi kendilerine çekmeye uğraşırken bu durum en fazla emekliye yarayacak gibi duruyor. Gerek yeni emekli olacaklar gerekse de promosyon bekleyen emekliler, en fazla ödeme yapacak olan bankayı tercih ediyorlar. 

2023 Mart ayı itibari ile emekli promosyonlarında rekabet kızışacak. Şu an kampanya harici en fazla 7.500 TL emekli promosyonu mevcut iken yeni kampanyalar ile birlikte bu ödemelerin 10.000 TL'ye ulaşacağı ön görülüyor.

Promosyonlar artıyor

Kimi banka emekli maaşlarını kendi bünyesine taşıması durumunda yüksek oranlarla ödeme yapacaklarını açıklarken, bu kapsamda da rekabet gelişiyor. ilk 2.500 TL ile başlayan emekli promosyonları sonrasında 5.000 TL'ye çıkmış akabinde de kimi özel bankalar 7.500 TL değerinde promosyonunu açıklamıştı. 

İlk promosyon alanlar geri döndü

Emekli promosyonundan 2022 yıl başlarında faydalanan emekli, promosyon artışı ile geri ödeme yaparak yeni bankalarına geçip daha fazla ödemeden faydalandı. 

Bankalar EYT'yi bekliyor

Uzmanlar tarafından 10.000 TL beklenti açıklanırken, 2023 yılı itibari ile emekli maaşlarındaki zam, öte yandan enflasyon oranının artması, hayat şartları gibi detaylar eklenerek emekli promosyonunun daha da artacağı bildiriliyor. 

Tek Şarta Hanelere 1.900 TL Yardım! PTT'den Sene Boyu Her Ay Alacaksınız Tek Şarta Hanelere 1.900 TL Yardım! PTT'den Sene Boyu Her Ay Alacaksınız

BDDK'da açıkladı

Banka Denetleme Kurulu Emekli maaşının minimum 2,5 katı olması gerektiği açıklaması akabinde Emekli promosyonunda bu ücretin minimum 11.000 TL olacağı ön görülüyor

Çalışanlara yaklaşmalı

Çalışanlar gerek kamu gerek özel şirket promosyonları 10 bin- 30 Bin TL promosyon alırken, emekli içinde maaşının 2.5 katı promosyon ödemeleri gündemde ve onay bekliyor.