Oyun Severleri Üzecek Haber! Oyun Keyfi Yapmak Artık Yok! Tamı Tamına Yüzde 700 Zam Geldi Oyun Severleri Üzecek Haber! Oyun Keyfi Yapmak Artık Yok! Tamı Tamına Yüzde 700 Zam Geldi

Toro’ya son zamanda sıkça gündeme gelen, yapay zekanın sanatçıların eserlerine karşı yapılmış bir hırsızlık olduğu ve onların işlerine ket vuracağı yönündeki tartışmalar hakkındaki görüşleri soruldu.

HAYATIN KENDİSİNE HAKARET

-Bu konuyu hiç takip ettiniz mi? Ne hissediyorsunuz?

-‘’Sanatın ruhun ifadesi olduğunu düşünüyorum. En iyi ihtimalle, olduğunuz her şeyi kapsar. Bu nedenle insanların yapmış olduğu sanatı tüketiyor ve seviyorum. Makineler tarafından yapılan bir ürünle ve bilgilerin tahmin edilerek kombin edilmesiyle ilgilenmiyorum. Harika bir sanatçı olan Dave McKean ile konuştum. Bana en büyük umudunun yapay zekanın çizim yapamaması olduğunu söyledi. Algoritmadan faydalanabilir, ancak çizemez. Asla bir duyguyu, bir çehreyi ya da bir insan yüzünün yumuşaklığını yakalayamaz, anlıyor musunuz?  Eğer bu tartışma bir film hakkında yapılıyor olsaydı. Miyazaki'nin  dediği gibi, ‘hayatın kendisine hakaret’ olduğunu düşünürdüm ‘’dedi.

ACIYI GÖSTEREMEZ

Yapay zeka sanatı henüz popüper olmadan yıllar önce, efsanevi Japon animatör Miyazaki'ye bir yapay zeka animasyonu sunuldu. Miyazaki gördüklerinden ciddi derecede rahatsız oldu. Bir yapay zeka şirketi 2016 yılında, bir oyunda zombileri nasıl kolayca çoğaltmak için nasıl kullanılabileceğinden bahseden animasyona. Miyazaki, ağır fiziksel engeli olan bir arkadaşı olduğunu ve onu hatırladığını söyledikten sonra, "Bunu kim yarattıysa, acının ne olduğu hakkında hiçbir fikri yok, bu acıyı gösteremez" dedi. Yönetmen, engelli olmanın bu teknolojinin iyi bir kullanım aracı olduğunu kabul etmedi.

Bu yapay zekanın başka hangi amaca hizmet edebileceği sorduğunda, yazılımcılar onun "insanların yaptığı gibi resimler ‘çizmek’ için" kullanılabileceğini belirttiler. Miyazaki ise, “Zamanın sonuna yaklaştığımızı hissediyorum. Biz insanlar kendimize olan inancımızı kaybediyoruz…” cevabını vermişti.

Ne yazık ki del Toro, Miyazaki ve diğerleri için yapay zeka filmi ufukta görünüyor. Halihazırda müzik videoları oluşturmak için kullanıyor ve artık bir çok Instagram kullanıcısı yapay zeka tarafından oluşturulan reklamlar kullanıyor.