Pandemi dönemiyle birlikte baş gösterip her geçen gün derinleşen enflasyon ve alım gücünün düşüşü, vatandaşı zorlamaya devam ediyor. Her gün zam gelen gıda ürünlerine ulaşmakta zorlanan vatandaşlar için ise devlet, kuru gıda yardımı yapıyor. 

99 Bine Ford Connect, 120 Bine Doblo, 190 Bine Transit! Ziraat Bankası Herkesi Araç Sahibi Yapacak 99 Bine Ford Connect, 120 Bine Doblo, 190 Bine Transit! Ziraat Bankası Herkesi Araç Sahibi Yapacak

Koliler halinde hane içindeki kişi sayısına göre hazırlanan kuru gıda yardımı, vatandaşların ihtiyacı olan temel gıda ürünlerini sunuyor. Böylelikle de ihtiyaç sahibi vatandaşlar için en azından gıda konusunda destek sağlanmış oluyor. 

Peki, 5 yıl aralıksız olarak alınabilecek olan kuru gıda yardımı nedir, yurt içi kuru gıda yardımı kimlere verilir ve 2023 kuru gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır? İşte merak edilen tüm detaylar... 

kurugidayardimi

Yurt İçi Kuru Gıda Yardımı Nedir?

TC Genel Vakıflar Müdürlüğü tarafından hazırlanan yurt içi kuru gıda yardımında, ihtiyacı olan vatandaşlara temel gıda ürünleri sağlanıyor. 81 ilde devam eden kuru gıda yardımı, durumu uygun görülen kişilere verilmektedir. Yani, sadece ihtiyaç sahipleri kuru gıda yardım kolilerinden faydalanabilir. 

3 farklı koli seçeneği bulunan kuru gıda yardımında aile içindeki kişi sayısına göre yiyecek dağıtılır. Yani 1-2 kişilik bir aileye verilen yardım kolisi ile 3-4 kişilik bir aileye verilen yardım kolisi birbirinden farklıdır. 

kurugidayardimi3

Yurt İçi Kuru Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çeşitli kurumlar ve belediyeler aracılığıyla dağıtılan kuru gıda yardımlarına başvuru Vakıflar Genel Müdürlüğü üzerinden yapılmaktadır. 

Başvuru şartlarını sağlayanların, Vakıflar Genel Müdürlüğü Aşevi ve Kuru Gıda Hizmeti Başvuru Formu'nu doldurması gerekmektedir. Bölge müdürlüklerine şahsen ya da posta yolu ile başvuru yapılabilen bu yardımda, çalışabilecek durumda olanların İŞKUR iş başvuru kaydı da istenmektedir. 

Başvuru yapıldıktan sonra ise uygun görülmesi durumunda, başvuru yapan kişi adına kuru gıda yardımı başlatılır.

kurugidayardimi2 

Kuru Gıda Yardımına Kimler Başvurabilir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen kuru gıda yardımına başvuru yapabilecek kişilerin ihtiyaç sahibi olması gerekmektedir. Bu noktada başvuru yapan kişinin ihtiyaç sahibi olup olmadığını anlamak adına çeşitli tedbirler alındığından, ihtyaç sahibi olmayan vatandaşlar uygunluk aşamasında direkt elenmektedir. 

Resmi internet sitesinde başvuru yapabilecek kişiler şöyle tanımlanmıştır:

  • Sosyal güvencesi bulunmayan kişiler 
  • Hane geliri asgari ücretin altında olan kişiler 
  • 65 yaşını doldurmuş muhtaç, kimsesiz ve güçsüz olması nedeniyle aylık bağlanan kişiler 

kurugidayardimi1

Kuru Gıda Yardım Kolilerinin İçinde Neler Var?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen kuru gıda yardımı, 15 kalem ürünle, 3 farklı koli çeşidinden oluşmaktadır. 3 tip kolinin bulunduğu kura gıda yardımında, hane içindeki kişi sayısına göre ağırlıklar belirlenmektedir:

  • A tipi (14 kg) 1-2 kişilik aileler
  • B tipi (21,5 kg) 3-4 kişilik aileler
  • C tipi (28,5 kg) 5 ve üzeri kişilik aileler 

Kuru Gıda Yardımından Ne Kadar Süre Faydalanılabilir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün kuru gıda yardımından faydalanan kişiler 5 yıl süre ile aralıksız olarak yardım alabilirler. 5 yılın sonunda kuru gıda yardımı almak isteyenlerin tekrar başvuru yapması gerekmektedir. 

Son olarak, kuru gıda yardımından yararlananların ölmesi, muhtaçlığının ortadan kalkması ya da bakım altına alınması durumunda yardım kesilir. Bilgi verilmeden 3 ay paketin alınmaması durumunda da yine yardım kesilmektedir.